answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
2 years ago
10

CMN Inc. uses LIFO and has experienced increasing costs since its founding. CMN disclosed that the LIFO reserve (also known as t

he LIFO allowance) at the end of 2018 was $3 million. The balance sheet showed ending inventory of $17 million at the end of 2018. What would the ending inventory have been if CMN had always used FIFO?Multiple Choicea. $20 million.b. $17 million.c. $14 million.d. None of these answer choices are correct.
Business
1 answer:
Neporo4naja [7]2 years ago
7 0

Answer:

$20 million

Explanation:

The computation of the ending inventory if FIFO is used

= LIFO reserve + Ending inventory based on LIFO inventory

= $3 million + $17 million

= $20 million

We simply added the LIFO reserve and LIFO ending inventory so that FIFO ending inventory can be computed. Hence, we take all the items for the computation part.

You might be interested in
Patty, a single taxpayer, has $100,000 of U.S. source taxable income and $300,000 of foreign source taxable income from countrie
Kaylis [27]

Answer:

424812

Explanation:

6 0
1 year ago
In preparing for the upcoming holiday season, Fresh Toy Company (FTC) designed a new doll called The Dougie that teaches childre
Step2247 [10]

Answer

The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.

Explanation  

You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.  

Download xlsx
6 0
2 years ago
Columbia Corporation produces a single product. The company's variable costing income statement for November appears below: Colu
Mekhanik [1.2K]

Answer:

Value of closing Inventory under absorption costing = $56,610

Explanation:

Provided sales for the month = $902,000 a the rate of $22 per unit.

That means sales in units = $902,000/ $22 = 41,000 units.

Provided opening stock of finished goods = 8,770 units

Production for the month of November = 35,560 units

Closing inventory = Opening + Manufactured - Sales

                              = 8,770 + 35,560 - 41,000 = 3,330

Under absorption costing only manufacturing overheads are added to the cost of goods, operating expenses like selling & administrative do not form part of that.

Variable cost of goods sold do not include operating expenses, as variable selling expenses are provided separately.

Therefore cost of goods sold per unit = $574,000/41,000 = $14 per unit.

Variable selling expenses will not form part of value of closing inventory under absorption costing.

Fixed manufacturing expenses will be considered fully with the production quantity of 35,560 units as no production capacity has been provided.

Manufacturing fixed cost per unit = $106,680/35,560 = $3 per unit

Value of closing Inventory = Cost of goods sold per unit + Fixed cost per unit allocated

= ($14 X 3,330) + ($3 X 3,330) = $56,610

8 0
2 years ago
Which of the following marketing variables is concerned with design, quality, and packaging? O A. Promotion O B. Place O C. Pric
Gala2k [10]

Answer:

promotiopeicen

Explanation:

product

8 0
1 year ago
The Mifflin Cable store in Buffalo is currently offering a fabulous marketing strategy for potential new cable and Internet cust
tangare [24]

Answer:

C. Decrease buyer power

Explanation:

Since in the question it is mentioned that the Mifflin Cable store offers a great marketing strategy that the combos of all the things would be based on the two year contract

So this given situation represents the decrease in buyer power as if there is less bargaining power so the company is able to rise the profit that is actually motive of every organization

Therefore the option C is correct

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Oscar's dog house has a profit margin of 5.6 percent, a return on assets of 12.5 percent, and an equity multiplier of 1.49. what
    14·1 answer
  • Suggestive selling, accepting credit cards as payment, and expanding operating hours to 24 hours are strategies used by the fast
    13·1 answer
  • The "Dino Dig, Inc." gas company has discovered large oil deposits in North Dakota over the last three years. With money from it
    10·2 answers
  • Roberts Corporation manufactures home cleaning products. One of the products, Quickclean, requires 2 pounds of Material A and 5
    11·1 answer
  • Marco has noticed that as older adults purchase tablets, they do not know much about how to use them and are frequently aggravat
    5·1 answer
  • This month your vendor invoiced $31,500 in testing charges for your production run. The unit cost for testing is twice as much f
    6·1 answer
  • Moretti Department Store sells gift cards that expire three years from the date of purchase. During 2019, Moretti sold $50,000 o
    12·1 answer
  • Bluestone Company had three intangible assets at the end of the current year: a. A patent purchased this year from Miller Co. on
    15·1 answer
  • While JIT systems have many benefits, they:______.
    12·2 answers
  • In divisional income statements prepared for Demopolis Company, the Payroll Department costs are charged back to user divisions
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!