Answer:
$6,000
Explanation:
First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.
The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000
Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000
The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)
=0.50 ($12,000)
= $6,000
Sell the asset, which will drive down the price and cause the expected return to reach the level of the required return.
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
The answer is C report the symptom to her manager