Answer:
correct option is c. 43.75
Explanation:
given data
share own = 700
stock outstanding = 320000
market price = $25
interest and taxes = $160,000
debt = $500,000
interest = 7%
loan = 7.5 percent interest
to find out
How many shares of JKL stock must Theo sell to unlever
solution
first we get here no of share that repurchased is express as
no of share =
..............1
no of share = 
no of share = 20,000 shares
sell = share own × ( no of share ÷ stock outstanding ) .................2
sell = 700 × 
sell = 43.75 shares
so correct option is c. 43.75
The details are important for settling on the models and patterns (designs and styles) for Zara's goods for the Upcoming few seasons.
Option-a
<u>Explanation:
</u>
The collection of data is described as the approach of objective analytical observations utilizing standard established techniques compilation, calculation and evaluation. On the basis of data obtained, a scientist will test his hypothesis. In many other situations, the collection of data is the key phase for science, regardless of the area.
Based on the information required, the method of data analysis is unique for various subject areas of study. The main aim of the collection of data is to ensure that accurate information is gathered for statistical methods so that information-driven analytical decisions can be taken.
Oxidants such as hydrogen peroxide have the ability to release, oxygen.
Hope this helps!!
Benefits of having a mindfulness life is that you will think before making decisions.
Answer:
Deitz Corporation
Cash Budget
For the Quarter ended March 31, 2020:
Beginning balance $33,300
Cash Collections From Customers 205,350
Sale of Equipment 3,330
Total available cash $241,980
Cash Payments:
Direct materials $47,730
Direct labor 77,700
Manufacturing overhead 38,850
Selling & Administrative 49,950
Purchase of Securities 15,540 $(229,770)
Ending Balance $12,210
Minimum Balance 27,750
Shortfall $15,540
Explanation:
Deitz Corporation uses this Cash Budget which it has prepared to understand its financial needs for the next quarter. For example, with the minimum balance of $27,750 most likely based on past experience the corporation will start making arrangements for some outside funds to the tune of $15,540 or more to meet its cash needs for the first quarter.