Answer:
$6,000
Explanation:
When a company makes sales on account, debit accounts receivable and credit sales. Based on assessment, some or all of the receivables may be uncollectible.
To account for this, debit bad debit expense and credit allowance for doubtful debt. Should the debt become uncollectible (i.e go bad), debit allowance for doubtful debt and credit accounts receivable.
Since the Allowance for Doubtful Accounts has a credit balance of $1,200 before adjustment at December 31, 2016, the additional amount to be allowed
= $7200 - $1200
= $6000
This will be posted as
Debit Bad debt expense $6000
Credit Allowance for doubtful debt $6000
Answer:
1. 1.22
Explanation:
P = Price of money clip
S = Supply of money clip
P1 = 0.75
P2 = 0.90
S1 = 8,000
S2 = 10,000
Mid point Formula = [ ( S2- S1 ) / ( P2- P1 ) ] / [ ( ( S2+ S1 ) / 2) / ( ( P2 + P1 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = [ ( 10,000- 8,000 ) / ( 0.90- 0.75 ) ] / [ ( ( 10,000+ 8,000 ) / 2) / ( ( 0.90 + 0.75 )/2 ) ]
Price Elasticity of Supply = (2,000 / 0.15) / (9,000 / 0.825)
Price Elasticity of Supply = 13,333.33 / 10909.09
Price Elasticity of Supply = 1.22
Answer:
Olá, realizei algumas pesquisas e encontrei a opção que você precisava.
<em><u>d. Não definir forças, oportunidades, fraquezas e ameaças, as quais a empresa está inserida.</u></em>
Explanation:
<u>A estratégia organizacional</u> é definida de acordo com as metas e objetivos que a empresa deseja alcançar no curto e longo prazo.
Por isso é necessário implementar planos que auxiliem a empresa na obtenção dos resultados esperados.
A análise SWOT é uma ferramenta de gestão estratégica utilizada para que uma organização tenha conhecimento das variáveis internas (forças e fraquezas) e externas (oportunidades e ameaças) que influenciam no seu desempenho e consequentemente nos resultados.
Portanto <em><u>a alternativa D é falsa</u></em>, visto que a análise das forças, oportunidades, fraquezas e ameaças organizacionais, irão orientar a empresa a identificar os seus pontos positivos e negativos de forma a coordenar, corrigir e controlar seus ambientes para que se alcance maior eficácia organizacional.
Answer: d. price control.
Explanation:
Price control is a mechanism used by government in order to control price, this is done when government sets a minimum and maximum price for certain goods and services, this is done in order to manage the purchasing power for such goods. Most times government adopt price control system for things like food, energy product, etc. Price control can lead to a situation where there will either be shortage or over supply.
Answer:
d. $73,778.50
Explanation:
Variable Cost = $11.07 per unit x 5,150 units = $57,010.50
Total Cost = $130,789
Fixed Cost = Total Cost - Variable Cost
Fixed Cost = $130,789 - $57,010.50
Fixed Cost = $73,778.50
Since Depreciation is the Fixed Cost and we have been given the Total Cost of the Project, so the Depreciation is already included in the Fixed Cost.
Hence Total Fixed Cost is equal to $73,778.50.