Answer:
=E7/B7*100
Explanation:
For Kelly to want to see Joan's bonuses as a percentage of her base salary is because Kelly has already calculated the amount she was entitled to but she wants to know compare Joan's bonuses to her base salary. So to get that Kelly has to do divide Joan's total bonuses by her base salary then multiply by 100% the formula structure in cell G7 will be: =E7/B7*100
Answer:
B. Raw Materials
Explanation:
Raw materials are the basic components of manufacturing and production process in a goods manufacturing entity. Raw Materials are used in the production of a finished products (such as Crude
Oil is a raw material for Petrol, Milk is a raw material for Yogurt, Yarn is a raw material for Garment whereas Petrol, Yogurt and Garment are the finished products).
Keeping in view the above discussion, the leather purchased by the Tamara, to be used on some of the furniture to be manufactured by the Everything New, shall be classified as Raw Materials.
Answer is B. Raw Materials
Answer:
$6.25 per ton of coal
Explanation:
the depletion base = purchase cost + restoration costs
- purchase cost = $20 million
- restoration costs = $6 million
depletion base = $26,000,000
depletion rate per ton of coal = (depletion base - salvage value) / estimated reserves = ($26,000,000 - $1,000,000) / 4,000,000 = $6.25 per ton of coal
The depletion rate follows the same concepts as depreciation of fixed assets, but instead of using a fixed asset, you are extracting materials and decreasing the value of the deposits.
Answer:
The correct answer is option b.
Explanation:
The number of units of output sold is 8,000
.
The sales revenue is $9,600,000
.
The variable costs are $6,000,000
.
The fixed costs are $2,600,000.
The price of the product
= 
= 
= $1,200
The average variable cost is
= 
= 
= $750
Profit = TR - TC
Profit = 
$1,270,000 = $1,200Q - $750Q - $2,600,000
$3,870,000 = $450Q
Q = 
Q = 8,600 units
Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %