Answer:
$312,000
Explanation:
Given that,
August Sales = $300,000
July sales = $330,000
Customer amounts on account are collected 60% in the month of sale and 40% in the following month.
Cash Receipts during August:
= (August Sales × 60%) + (July Sales × 40%)
= ($300,000 × 60%) + ($330,000 × 40%)
= $180,000 + $132,000
= $312,000
Therefore, the cash is budgeted to be received during August is $312,000.
Answer:
Find attached complete question:
Option A 1452 units
Explanation:
The increase in labor cost=$3.39-$2.89=$0.50
Half of the increase would reflect as increase in price i.e$0.25
Current price is $16
new price is $16+$0.25=$16.25
contribution margin =selling price -variable cost
currently units sold=$30,875/$16= 1,930
Current contribution per unit=$11,401/1930=$5.91
new contribution per unit would reduce by $0.25 i.e $5.91-$0.25=$5.66
breakeven in units=period cost/contribution margin per unit
period cost is $8346
breakeven units=$8346/$5.66=1475 units
The closest option is A 1452 units,the difference could be due to rounding error
Answer:
left _brain mindset (it is the aswer)
i love you so much
Answer
The various reasons for <em>ups</em> to invest in networking technology can be: <u>to raise its profile as a company, to increase its reliable connections, to boost growth through creating positive influence, to open new opportunities and to generate referrals</u>
Explanations
Network technology is the utilization of a connected system through optic cable, satellite, wireless cables for data, communication devices and other resources in different parts to build an infrastructure to relay information. Taking a strategic focus of operations, network technology can help the company reach many clients, increase the knowledge required in that business and in the long run attain a great business growth and higher profits. Currently, through networking, companies share their success and mistakes with other firms to understand challenges and enable faster growth.
Answer:
(1) increasing funding to its existing R&D department to expand to the development of AI (artificial intelligence) technology, needed for self-driving vehicles
This strategy would produce the benefit of puttinig the company on the edge of the development of AI in order to produce driverless vehicles.
The risk is that the investment could be too high for the initial benefit, since there is no certainty that driveless cars will be in the market in the short-term.
(2) launching a fully owned subsidiary (a new company that it owns and controls) focused exclusively on AI
This strategy would produce a similar benefit as the strategy above. However, it could also benefit from a little bit less administrative control because in this case, the AI development would be in charge of a subsidiary, not a division.
The risk is the same as above: initial investments may be too high for the initial benefits.
(3) partnering with a major Silicon Valley tech company that has already made considerable progress on AI technology.
This strategy produces the benefit of requiring less investment while still putting the company on the edge of AI research. However, the risk lies in loss of control over the thecnology, and possible future conflicts with the partner company.