Answer:$813,000
Explanation:
The cost of property plants and equipment in relation to IAS 16 includes the purchase price, related tax, transportation, professional fee, first insurance cost, and all other costs incurred to put the property in a position to be put into the desired use. The cost also includes all related miscellaneous cost.
Answer:
Explanation:
Data given and notation
represent the sample mean
represent the standard deviation for the sample
sample size
represent the value that we want to test
represent the significance level for the hypothesis test.
t would represent the statistic (variable of interest)
represent the p value for the test (variable of interest)
State the null and alternative hypotheses.
We need to conduct a hypothesis in order to determine if the mean is lower than 5600, the system of hypothesis would be:
Null hypothesis:
Alternative hypothesis:
We don't know the population deviation, so for this case is better apply a t test to compare the actual mean to the reference value, and the statistic is given by:
(1)
t-test: "Is used to compare group means. Is one of the most common tests and is used to determine if the mean is (higher, less or not equal) to an specified value".
Calculate the statistic
We can replace in formula (1) the info given like this:
Answer:
A. Market, or beta, risk
Explanation:
i.e when the CFO adjusts the cost per ton of processing the cardboard, the project’s NPV will decrease.
Solution 2 :- The correct answer is (B) I.e Corporate or with in firm risk
a project's risk to the corporation as opposed to its investors
Solution 3 :- Stand alone risk
Stand alone risk is measured by the variability of the project's expected returns - diversification is totally ignored
Answer: he could benefit from adopting such a system, but should also consult with an accountant for advice about what's best.
Answer:
setup cost = $1.75
setup time = 2.625 min
Explanation:
given data
firm operates = 250 days per year
Annual demand = 22,000
Daily demand = 88
Daily production = 250
Desired lot size = 63 (2 hours of production)
Holding cost = $40 per unit per year
to find out
setup cost and setup time
solution
we find first setup cost that is express as
setup cost =
......................1
here Q is Desired lot size and H is Holding cost and d is Daily demand and D is Annual demand and p is Daily production
put here value
setup cost = 
setup cost = 
setup cost = $1.75
and
setup time is
setup time =
....................2
setup time = 
setup time = 2.625 min