Answer:
When Peter Solvik joined Cisco in January 1993 as the company's CIO, Cisco was a $500 million company running a UNIX-based software package to support its core transaction processing, including financial, manufacturing, and order entry systems. At that time, Cisco was experiencing significant growth. However, the application didn't provide the degree of redundancy, reliability, and maintainability that Cisco needed to meet the business requirements anymore. The current systems may be good for $300 million companies, but they were not suitable for a $1 billion dollar company. Solvik let each functional area make its own decision regarding the application and timing of its move, but all functional areas were required to use common architecture and databases. However, in the following years, the functional area were facing dilemma. Anything Cisco did would just run over the legacy systems. It turned into an effort to constantly band-aid the existing systems. So the systems replacement difficulties of functional areas perpetuated the deterioration of Cisco's legacy environment. System outages became routines. Finally, in January of 1994, Cisco's legacy environment failed. As a result, the company was largely shut down for two days.
Why were no managers eager to take on this project?
Because if Cisco wanted to replace the existing legacy systems, the system in each functional areas had to make change accordingly. Take manufacturing for example, if manufacturing wanted to spend $5 or $6 million dollars to buy a package and by the way it will take a year or more to get it. It was too much to justify. Therefore, none of managers was going to throw out the legacies and do something big. In a word, because implementation a new system would cost a lot of money and take long time to be realized, no one was individually going to go out and buy a package.
Explanation:
Answer:
The correct answers that fills the gaps are: Advertising; Fashion.
Explanation:
Fashion is reinvented through advertising. And is that clothing companies, when advertised, make a show of provocation and transgression.
Fashion advertising is tremendously grateful from the aesthetic point of view. It stands out that this publicity is always ahead. Their campaigns were the first to return to black and white, to resort to burned lighting, to casual aesthetics.
Freedom must be the engine of every publicist since they do not impose any limits. Although we must not forget the power of their work for society, so we always expect them to act responsibly.
Answer:
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
Explanation:
D1 = $ 1.25
P0 = $ 27.50
gL = 5 % = 0.05
F = 6 % = 0.06
Cost of equity, re can be calculated using the formular below:
Cost of equity, re = D1/ {P0 x (1- F)} + gL
= $ 1.25 / {$ 27.50 x (1- 0.06)} + 0.05
= $ 1.25 / ($ 27.50 x 0.94) + 0.05
= $ 1.25 / 25.85 + 0.05
= 0.048356 + 0.05
Cost of equity, re= 0.098356 or 9.84 %
That statement is True
Internal Compliance is carried out to ensure that all process are done according to regulated rules and standard
Poor internal compliance could indicate that certain process is not carried out according to standard, which could damage the trust of internal customers
Answer:
A
Explanation:
Optimization using total value calculates the total value of each feasible option and then picks the option with the highest total value.
Optimization using marginal analysis calculates the change in total value when a person switches from one feasible option to another, and the uses these marginal comparisons to choose the option with the highest total value.
Both gives identical answers.
Optimization can be implemented using many different techniques.
One of it, is Total value total benefit - total cost (net benefit).
It translate all cost and benefits into common units, like dollar per month.
Calculate the total net benefit of each alternative.
Pick the alternative with the highest net benefit.