Answer:
$1,042.04
Explanation:
to calculate the present value using a continuously compounded interest rate, we can use the following 2 formulas:
1) present value = cash flow / eⁿˣ
- e = 2.71828
- x = 5% / 2 = 2.5%
- n = 10
- cash flow = $1,030
present value = $1,030 / 2.71828¹⁰ˣ⁰°⁰²⁵ = $1,030 / 1.284 = $802.16
2) present value of an annuity = payment [(1 - e⁻ⁿˣ) / (eˣ - 1)]
- payment = $30
- x = 2.5%
- n = 9
- e = 2.71828
present value = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30 [(1 - 2.71828⁻⁹ˣ⁰°⁰²⁵) / (2.71828⁰°⁰²⁵ - 1)] = $30(0.2015 / 0.0252) = $239.88
present value of the stream of cash flows = $802.16 + $239.88 = $1,042.04
Answer: Tom and Cindy paid 1.5 discount points.
House Value = $300,000.
Loan-to-Value Ratio (LTV) = 80%
Since LTV is 80%, the total loan (mortgage) value is :

In the real estate context, a point refers to one percent (1%) of the mortgage amount. There is no rule that these points should be in whole numbers.
We can find the number of points paid as follows:

![No. of points paid = (\frac{3600}{240000} )* 100 [/tex][tex] No. of points paid = 1.5 points.](https://tex.z-dn.net/?f=%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%20%28%5Cfrac%7B3600%7D%7B240000%7D%20%29%2A%20100%20%5B%2F%3Cstrong%3Etex%5D%3C%2Fstrong%3E%3C%2Fp%3E%3Cp%3E%3Cstrong%3E%5Btex%5D%20No.%20of%20points%20paid%20%3D%201.5%20points.%20)
There are two types of points:
- Discount Points: are actually pre-paid interest on the mortgage loan, and help in lowering the interest rate on the mortgage.
- Origination points : help in covering the costs incurred by the lender in processing the loan.
Answer:
option D
$148.2
Explanation:
Given in the question,
cost of fish = $84.79
cost of filter on sale = $44.75
cost of plants = $18.66
Total cost = $84.79 + $44.75 + $18.66
= $148.2
Answer:
total savings using CFL light bulbs = $47.09
Explanation:
We can compare the costs of 8,000 hours of lighting:
incandescent light bulbs
- you need 8 incandescent light bulbs to generate 8,000 hours of lighting = 8 x $0.70 = $5.60
- they will consume a total of 150 watts x 8,000 hours = 1,200 kWh x $0.05 per kWh = $60
- total cost = $5.60 + $60 = $65.60
CFL light bulbs
- you need one CFL light bulb to generate 8,000 hours of lighting = $5.71
- it will consume a total of 32 watts x 8,000 = 256 kWh x $0.05 = $12.80
- total cost = $5.71 + $12.80 = $18.51
total savings = $18.51 - $65.60 = -$47.09
Answer:
d. it is balanced.
Explanation:
A budget is defined as the amount of money that is set aside for some future purpose. It is a way to effectively manage funds and avoids wastage. When one is going out of their budget they know is is an unallocated cost and this will lead to unbalanced funding for needs.
In this scenario the total budget of Jackie is
Monthly budget= fixed expenses+ living expenses+ annual expense
Monthly budget = 1,640+ 1,320+ 260
Monthly budget= $3,220
Yearly budget= monthly budget* 12
Yearly budget= 3,220* 12= $38,640
This is a perfect balance with her annual net income.