Answer with its Explanation:
Step 1:
First of all record a loan of $3 million loan:
Dr Bank $3,000,000
Cr Loan $3,000,000
Step 2:
Finance charge will be 3% on this loan amount:
Dr Finance Charge $3million *3% = $90,000
Cr Bank $90,000
Step 3:
The interest on the note is 7% which is $70,000. So the journal entry would be:
Dr Interest Expense $70,000
Cr Interest payable $70,0000
Earnings Management is the purposeful control of an organization's income through the abuse of bookkeeping strategies to pick up an advantage for the organization to the detriment of the individuals who depend on the monetary data. It is tangibly deceptive and distorts the money related soundness of the organization.
Earnings Management isn't worthy under any situation where the goal is to bamboozle clients of the money related proclamations. Under the Securities Exchange Act of 1934, anybody, regardless of whether straightforwardly or by implication, who distorts data regardless of the possibility that insignificant, is liable to an assortment of solutions for amending the circumstance per government securities laws. In the hazy area of GAAP, organizations can utilize the decision of devaluation strategies or stock valuation techniques and any adjustments in those strategies as long as they are unveiled. Any strategy changes in bookkeeping techniques are adequate as long as the monetary explanations are rehashed to demonstrate the impact of the change. The motivation behind a review is to give a sentiment to clients of money related articulations that the monetary proclamations are exhibited decently.
Answer:
Acquire skills and knowledge that are valuable to firms in both manufacturing and service sectors
Explanation:
Manufacturing and service operations answer different questions and formulate different strategies when it comes to planning and managing the way in which an organization is run.
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424
Answer: $721 Unfavorable
Explanation:
The following can be deduced from the question:
Actual hours = 3690 hours
Standard hours = 3620 hours
Standard rate per hour = ($14000 + $27200) / 4000
= $41200 / 4000
= $10.30 per hour
Therefore, the overall variable overhead efficiency variance for the month is calculated as:
= (Actual Hours - Standard Hours) × Standard rate per hour
= (3690 - 3620) × $10.30
= 70 × $10.30
= $721 Unfavorable