Answer: phase exit criteria is firmly establish
Explanation:
A work breakdown structure simply has to do with the completion of tasks in order to get the final product. The aim of the work breakdown structure is to keep project members focused and achieve their goals.
Process Breakdown Structure can provide a reasonable alternative to a work breakdown structure for an extensive development project if the phase exit criteria is firmly establish.
Answer:
$3,606.49
Explanation:
the price of a zero coupon bond = maturity value / (1 + i)ⁿ
- maturity value = $10,000
- i = 6.09% / 2 = 3.045% semiannual interest rate
- n = 17 years x 2 semiannual compounding = 34 periods
the price of a zero coupon bond = $10,000 / (1 + 3.045%)³⁴ = $10,000 / 1.03045³⁴ = $10,000 / 2.772779928 = $3,606.49
the formula we used to determine the market price of a zero coupon bond is basically the present value
Answer:
The correct answer is a) economies of scale
Explanation:
Economies of scale are when a company increases the production or associate with other company, to obtain a better price to reduce the cost of production. This happens because costs are spread over a larger number of goods.
Example:
Company A, require apples to produce his final product. And the provider has a price for each apple, however, if you buy more than 100, he gives you a discount of 5%. Company A can´t afraid this, because it just needs 50 apples per production.
The solution for the company is trying to expand the market, become efficient, to duplicate his production and obtain the discount. Or associate with Company B that needs 50 apples too, to obtain the discount and reduce his cost. (1 big purchase is better than 2 small purchases)
Answer:
30%
Explanation:
The computation of return on investment is shown below:-
Return on Sales = Credit sales × Return on sales
= $24,000 × 5%
= $1,200
Investment in Accounts Receivable
= $24,000 × 1 ÷ 6
= $4,000
Return on Investment = Return on Sales ÷ Investment in Accounts Receivable × 100
= $1,200 ÷ $4,000 × 100
= 30%
Therefore for computing the return on investment we simply divide the investment in account receivable by return on sales.