Answer:
Financial advantage $40,000
Explanation:
The relevant variable cost will be determined as follows
Unit variable cost = 130+20 = 150.
$
Sales from special order ( 200 × $350)= 70,000
Variable cost ( 200× 150)= (<u>30,000
)</u>
Financial advantage <u> 40,000</u>
Note that the fixed manufacturing and selling costs were not included in the analysis, simply because they are not relevant. In other words, whether or not the special order is accepted these fixed costs of would be concurred either way.
Financial advantage $40,000
Earnings Management is the purposeful control of an organization's income through the abuse of bookkeeping strategies to pick up an advantage for the organization to the detriment of the individuals who depend on the monetary data. It is tangibly deceptive and distorts the money related soundness of the organization.
Earnings Management isn't worthy under any situation where the goal is to bamboozle clients of the money related proclamations. Under the Securities Exchange Act of 1934, anybody, regardless of whether straightforwardly or by implication, who distorts data regardless of the possibility that insignificant, is liable to an assortment of solutions for amending the circumstance per government securities laws. In the hazy area of GAAP, organizations can utilize the decision of devaluation strategies or stock valuation techniques and any adjustments in those strategies as long as they are unveiled. Any strategy changes in bookkeeping techniques are adequate as long as the monetary explanations are rehashed to demonstrate the impact of the change. The motivation behind a review is to give a sentiment to clients of money related articulations that the monetary proclamations are exhibited decently.
Answer:
Price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Explanation:
We have given standard material cost per yard = $2
Actual material cost per yard = $2.10
Standard yards per unit = 4.5
And actual yards per unit = 4.75
Units of production = 9500
Total number of actual quantity used = 9500×4.75 = 45125
So direct material price variance = ( standard price - actual price ) × actual quantity used = ( $2 - $2.1 ) × 45125 = -$4512.5
So price variance will be $4512.5 ( Unfavorable )
Answer:
Correct Answer:
2. You order 3 gallons of white ceiling paint from a local store, and the store breaches by not delivering or making available to you the 3 gallons.
3. You own the pistol used by Hamilton and contract to buy the pistol used by Burr in the Hamilton-Burr duel to complete your set, but despite the contract the Burr pistol owner refuses to sell at the last minute.
1. Your bookstore agrees to order a textbook for you but breaches its contract with you by canceling the order the next day.
Explanation:
In enforcement of specific performance is applied in situations where there there is an established contract that has was not honored. This bridge of contract would then trigger performance enforcement.
Answer:
the total cost is $23,200
Explanation:
The computation of the total cost of the 2,000 units transferred is as follows:
= Total cost at that point + other cost
= $13,600 + (2,000 × (1 - 0.40) × $8)
= $13,600 + 2,000 × 60% × $8
= $13,600 + $9,600
= $23,200
hence, the total cost is $23,200