Answer:
Barkley Company
Change of Useful Life of Equipment:
Depreciation calculation should now be based on 7 years (10 - 3).
Explanation:
The useful life of an asset is an accounting estimate of the number of years it is likely to remain in service for the purpose of generating cost-effective revenue for the entity.
As an estimate, it is based on judgement, and can be changed to reflect reality. When a change in the useful life is considered necessary, the new useful life is determined and the number of years the asset had been used is subtracted from the new estimated useful life to determine the remaining useful life of the asset. This remaining useful life is now used to calculate the depreciation expense.
Assuming the entity uses the straight-line method, the book value less salvage value, if any, is divided by the new useful life to determine the depreciation charge for each remaining year.
Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
Answer:
The correct answer is B
Explanation:
Stockout or OOS stands for Out of Stock, which is event that causes the inventory to be exhausted. It occur with the entire supply chain.
In this case, Firm is facing failure for having adequate or enough supplies on hand, which result in the lost sales amounts to $175,000. It is representing the Stockout in the inventory management costs.
Answer:
Account receivable on July 31 = $261,800
Explanation:
We would not be making use of the information for June as the question says 60% is collected in the month of sale and 40% is collected in the following month . Therefore as at July 31, all of june sales would have been collected and won't be outstanding
July credit sales = 85% * $770,000 = $654,500
Collected in July (60%) = 60% * $654,500 = $392,700
Receivable as at 31 July = $654,500 - $392,700 = $261,800
Answer: e. Funds that arise out of normal business operations from its suppliers, employees, and the government, and they include spontaneous increases in accounts payable and accruals.
Explanation:
Spontaneously Generated Funds are a result of an increase in sales. This then in turn leads to an increase in Accounts Payables, wages to employees and taxes to the Government. For example, if sales rise then the company will buy more from.its suppliers leading to a higher Payables balance.
It is used in the calculation of Additional Funds Needed where it along with an increase in Retained earnings is subtracted from the required increase in sales.