Answer:
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Explanation:
Return on equity measures the return earned on the owners investment in the company.
<em>Return on equity = Net Income for the year / Total Shareholders Funds × 100</em>
= $822 / ( $2,980 + $850) × 100
= 21.4621 or 21.46 %
Note : That Retained earning is part of Owners Investment.
Conclusion :
The return on equity for 2017 is 21.46 %
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer: Megabus being a late mover in the US, has allowed the company to learn from past mistakes by companies such as Greyhound, who filed for bankruptcy in the mid 90's and who lost most of it's business due to poorly maintained terminals, high prices for fares and unsafe conditions. Mega bus's advantages include fares as lows as 1 dollar, free wi-fi, stylish buses and power outlets. They Can offer these low fares since the company eliminated purchase Windows for tickets, selling tickets online only and by eliminating expensive terminal operations by dropping off and picking up riders at sidewalk stops like public bus operators. There are few disadvantages besides the fact that rising gas prices affect travel and low fare prices affect revenue if quantity is not met .
Advantages - 1. Affordable 2. Pretty scenery 3.You get what you paid for
Disadvantages-1. Uncomfortable 2. It’s Either Freezing or Sweltering 3. Odd People
2. Yes it has own Overwhelming resources and capabilities 3. Train
Explanation:
Answer:
$71,520
Explanation:
we must first determine the monthly payment:
monthly payment = present value / annuity factor
- present value = $608,000
- PV annuity factor, 0.675%, 300 periods = 128.46
monthly payment = $608,000 / 128.46 = $4,732.99
Then I prepared an amortization schedule using an excel spreadsheet. After the 18th payment, the principal balance is $596,005.
The investor will have $667,525 - $596,005 = $71,520