Answer:
$62,000
Explanation:
Total materials - indirect materials
=62,000- 2000= $62,000
Answer:
<u>D) Compared the hours she spent with her dog to her goal of 2 hours a day of "dogtime"</u>
Explanation:
Remember, Sue wants to in the end determine whether performance met standards for the strategic objective of better work life.
Work life here includes the hours one spents in his or her job, therefore she should compare the hours she spent with her dog to her goal of 2 hours a day of "dogtime".
Answer:
Delta is responsible for insuring $200,000 / $1,600,000 = 1/8 of the building
Eversafe is responsible for 1 - 1/8 = 7/8
the loss = $1,600,000 x 40% = $640,000
Delta will pay 1/8 x $640,000 = $80,000
Eversafe will pay $640,000 - $80,000 = $560,000
in order for Eversafe to pay:
- $600,000, the total loss = $685,714, or 42.86% of the building
- $700,000, the total loss = $800,000, or 50% of the building
- $720,000, the total loss = $822,857, or 51.43% of the building
- $800,000, the total loss = $914,286, or 57.14% of the building
Answer:
- Adjusted Cost of Goods sold = $1,206,860
- Adjusted Retained Earnings = $4,675,190
Explanation:
An overstated opening inventory would overstate Cost of Goods sold. The overstatement should therefore be removed from the Cost of goods sold.
An overstated closing inventory would understate Cost of Goods sold. The overstatement should therefore be added to the Cost of Goods sold.
Adjusted Cost of Goods sold 2020 = Cost of Goods sold + 2020 ending inventory - 2019 opening inventory
= 1,290,700 + 32,910 - 116,750
= $1,206,860
Adjusted Retained earnings
The retained earnings would have to be adjusted for the overstatement of the current inventory by $32,910 because this understated Cost of Goods sold.
= Retained earnings - Overstatement of inventory
= 4,708,100 - 32,910
= $4,675,190
Answer:
Net income in year 2021 = $0
Net income in year 2022 = $6,000
Explanation:
Given:
Purchased bonds(2021) = $860,000
Sold bonds (2022) = $866,000
Fair market value = $858,500
Computation:
A. Net income in 2021
The fair market value of the bond is less than the purchase price of the bond, that is why we can say that no profit has been received in the year 2021
Net income = $0
B. Net income in 2022
Net income = Sold bonds - Purchased bonds
Net income = $866,000 - $860,000
Net income = $6,000