Answer:
FV= $240.08
Explanation:
Giving the following information:
Sue now has $125.
Number of periods= 8 years
Interest rate= 8.5% with annual compounding
<u>To calculate the future value of the investment, we need to use the following formula:</u>
FV= PV*(1+i)^n
FV= 125*(1.085)^8
FV= $240.08
Answer: -248.5
Explanation: The money a business has before paying its financial obligations is called unlevered cash flow. Example- Money in business left before interest payments and operating expenses is its unlevered cash flow.
It can be computed using following formula :-
UFCF = EBIT- TAXES+ DEPRICIATION - CAPITAL EXPENDITURE - INCREASE IN WORKING CAPITAL
putting the values into equation we have :-
UFCF = 18 - 27.5 - 239
= -248.5
Answer:
$1,000
Explanation:
Beginning balance in supplies account = $200
The supplies account is an asset account and ordinarily should have a debit balance. If additional supplies of $1,400 were purchased during the month, it goes into the account as a debit.
If at the end of the month, only $600 of supplies was still on hand total supplies expense
$200 + $1,400 - supplies expense = $600
supplies expense = $200 + $1,400 - $600
= $1,000
The supplies expense is debited when supplies are used and the corresponding credit goes to the supplies account.
When it comes to this context, nothing is sure to be a success, so no
Answer:
b. The refusal has an anti competitive effect on the market.
Explanation:
When a company that sells certain products fails to sell same to a retailer who deals in same products, such is said to have anti competitive effect on the market. The aim is to reduce competition in the market.
This type of refusal would always lead to price fixing, boycott.etc. When there is price fixing, it would lead to customers being unable to buy the product due to high price.
Products that are evenly distributed and not selective would increase competition in the market place such that customers would be able to purchase such product in any retail shop that sells the products.