Answer:
$1.62billion ; $1.82billion
Explanation:
According to amended S-1 filed November 4, 2013, the estimated amounts of net proceeds to be received by the company after the offering, excluding and including the over-allotment option is $1.62billion or approximately $1.86billion if the underwriters fully exercise their option to purchase additional stock. The standard initial public offering price is assumed to be $24 per share.
goes on to explain that the main reason for this offering is to optimize their financial flexibility and capitalization, as well as to make their common stock available to the public. Net proceeds from the offering would also be fully utilized in facilitating their working expenses as well as funding business and taxation expenses.
<span>It will increase their finished goods inventory and hopefully increase revenue.
When coleman managed to double its production process, a number of sales that he'll manage to do will be more likely to increase.
Which means that the amount of profit that he'll have will be most likely to increase.</span>
Answer:
The floatation cost may be defined as the cost that is incurred or earned by any organization or a firm whenever they issue new stocks in the market. Here in the context, Mosaic Ltd is having shortage of money to incur the cost of the upcoming preference shares that they will issue. So they had raised deposits from another firm, Rosaic Ltd which had a surplus amount of fund. The money raised by Mosaic is a kind of security bond or transfer of money to another party for the safe keeping. The other firm i.e Mosaic Ltd. will return the money to Rosaic Ltd. later.
Answer:
$74.61 per share , decrease.
Explanation:
First calculate value of preferred share if return is 13.94% ;
Value of preferred share =(Annual dividend rate * Par value)/ Rate of return
Value = (0.1040* 100)/0.1394
Value = 10.40/ 0.1394
Value = $74.61
Next, calculate value of preferred share if return is 18.12% ;
Value of preferred share =(Annual dividend rate * Par value)/ Rate of return
Value = (0.1040* 100)/0.1812
Value = 10.40/ 0.1812
Value = $57.40
Since the value has gone from $74.61 to $57.40, it means that the value will DECREASE.
Answer:
Del is expected to prepaid to pay $535.62 in prepaid interest at the closing.
Explanation:
The down payment of 15% is $250000*15%=$37500
The balance of mortgage net of down payment=$250000-$37500
=$212500
Interest yearly=$212500*5.75%=$12,218.75
A year interest divided by 365days give one day interest.
A day interest=$12218.75/365=$33.48
Total interest to pay at closing=16days*$33.48
=$535.62
The number of days was 16 because July has 31days and deal was closed on 15th,hence 31 minus 15 gives 16.