answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alekssandra [29.7K]
1 year ago
8

Valerie wants a promotional campaign that focuses on attracting new customers to her daycare which of the following would best h

elp her reach that goal?
A. A promotion with a testimony from parents about how they have confidence that their children are well cared for at the daycare

B. A promotion of a special half-price discount for the first three months

C. A promotion detailing the educational emphasis at the daycare

D. A promotion detailing the safety precautions that are taken at the daycare.
Business
2 answers:
Marat540 [252]1 year ago
6 0
A. Because parents feel safer with sender their kids somewhere where other parents have had a good experience and recommendation
kifflom [539]1 year ago
6 0

A promotion of a special half-price discount for the first three months would probably be the best answer here. The idea behind this promotion is specially to draw in new customers by making the service less expensive to try. All of these promotions could be used, but this one is specific to new customers.

You might be interested in
Jobs, Inc. has recently started the manufacture of Tri-Robo, a three-wheeled robot that can scan a home for fires and gas leaks
DaniilM [7]

Answer:

Part A

Purchasing the product would result in saving of $25000, if the fixed overhead of $405000 can be avoided.

Part B

Making the product would result in saving of $5000.

Explanation:

It is important to consider only the relevant cost i.e. those cost which will not be incurred if a particular decision is made and will incur if the other option is chosen.

Part A

Purchasing the product would result in saving of $25000, if the fixed overhead of $405000 can be avoided.

The Relevant cost of manufacturing the product and the purchase price are as computed below in the second image.

Part B

Making the product would result in saving of $5000.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Vest Industries manufactures 40,000 components per year. The manufacturing cost of the components was determined as follows: Dir
torisob [31]

Answer:

If the company buys the component, income will decrease by $225,000.

Explanation:

Giving the following information:

Units= 40,000

The manufacturing cost:

Direct materials $ 75,000

Direct labor 120,000

Variable overhead 45,000

An outside supplier has offered to sell the component for $12.75.

Vest Industries can rent its unused manufacturing facilities for $45,000.

We will take into account only the differential costs.

<u>Make in -house:</u>

Total cost= 75,000 + 120,000 + 45,000= $240,000

<u>Buy:</u>

Total cost= 40,000*12.75 - 45,000= $465,000

If the company buys the component, income will decrease by $225,000.

6 0
2 years ago
A seller uses a perpetual inventory system, and on April 4, it sells $5,000 in merchandise to a customer on credit terms of 3/10
Reika [66]

Answer:

Explanation:

The journal entry on April 13 for receipt of payment from customer is as follows:

Date Account title and explanation Ref Debit Credit

13-April Cash ($5000 - $150)                  $4,850  

         Sales discount ($5000* 3%)      $150  

                    Accounts receivable

                                                                            $5000

(To record the receipt of payment from customer net of discount    

7 0
1 year ago
The balances in Sanchez Accounting Services' office supplies account on February 1 and February 28 were $1,100 and $475, respect
Hitman42 [59]

Answer:

$575

Explanation:

Given that,

Opening office supplies = $1,100

Closing office supplies = $475

Office supplies expense for the month = $1,200

Opening stock + Purchases - Closing stock = Consumption

$1,100 + Purchases - $475 = $1,200

$625 + Purchases = $1,200

Purchases = $1,200 - $625

                  = $575

Therefore, the amount of office supplies was purchased during February is $575.

7 0
1 year ago
Sally just today turned 25 years old and has decided to start a retirement program. Beginning in exactly one year (on her 26th b
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

mdfjidddi hiifbffififfbfbdii

8 0
1 year ago
Other questions:
  • A bagel shop sells fresh baked bagels from 5 a.m. until 7 p.m. every day. The shop does not sell day-old bagels, so all unsold b
    5·1 answer
  • Flare, an electronics company, created a low-cost, handheld washer that could run on solar-powered battery. The product was also
    11·1 answer
  • Next to the following list of eight characteristics of business organizations, select a brief description of how each characteri
    11·1 answer
  • Drew Cane Products, Inc., processes sugar cane in batches. The company buys a batch of sugar cane from farmers for $90 which is
    7·1 answer
  • In a survey undertaken by a university to gauge student satisfaction in its online MBA program, one question asked students to i
    12·1 answer
  • Use the following advice from most financial advisors to solve the problem. ∙ Spend no more than 28% of your gross monthly incom
    11·1 answer
  • Trapper Corporation is comparing two different capital structures, an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Und
    6·1 answer
  • Data analysts at Universal bank is building a classification tree to classify its customers into two classes: nonacceptors (clas
    6·1 answer
  • In 2009, the great recession finally took its toll on the Alamo Title company in San Antonio, Texas. The housing business was in
    7·1 answer
  • Sela traveled from her home in Flagstaff to San Francisco to seek specialized medical care. Because she was unable to travel​ al
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!