answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet [91]
2 years ago
7

Drew Cane Products, Inc., processes sugar cane in batches. The company buys a batch of sugar cane from farmers for $90 which is

then crushed in the company's plant at a cost of $11. Two intermediate products, cane fiber and cane juice, emerge from the crushing process. The cane fiber can be sold as is for $21 or processed further for $13 to make the end product industrial fiber that is sold for $45. The cane juice can be sold as is for $41 or processed further for $29 to make the end product molasses that is sold for $103.
What is the financial advantage (disadvantage) for the company from processing one batch of sugar cane into the end products industrial fiber and molasses rather than not processing that batch at all?
Business
1 answer:
KatRina [158]2 years ago
7 0

Answer:

The financial advantages from further processing the batch into two end products is $44.

Explanation:

- The financial advantages from further process can fiber into industrial fiber is calculated as:

  + Price of industrial fiber - price of can fiber - cost of further process into industrial fiber = 45 - 21 - 13 = $11.

- The financial advantages from further process can juice into molasses is calculated as:

  + Price of molasses - price of molasses - cost of further process into molasses = 103 - 29 - 41 = $33.

The total financial advantages from further processing the batch into two end products is calculated as: The financial advantages from further process can fiber into industrial fiber + The financial advantages from further process can juice into molasses = 11 + 33 = $44.

You might be interested in
A product has a demand of 4000 units per year. Ordering cost is​ $20, and holding cost is​ $4 per unit per year. The​ cost-minim
lesya692 [45]

Answer:

A. 200 units per order

Explanation:

To solve this you have to use the <em>economic order quantity</em> formula:

Q_{opt} = \sqrt{\frac{2DS}{H}}

Where:

Demand = 4,000

S= supply cost = ordering cost = 20

H= holding cost = 4

Q_{opt} = \sqrt{\frac{2*4000*20}{4}}

Economic Order Quantity = 200

<em><u>How to Remember:</u></em>

Demand per year and order cost goes in the dividend.

Holding cost goes in the divisor.

7 0
2 years ago
Anne Lockwood, manager of Oaks Mall Jewelry, wants to sell on credit, giving customers 3 months to pay. However, Anne will have
Alja [10]

Answer:

15.18%

Explanation:

Calculation for the nominal annual rate

First step is to find EFF% using this formula

EFF%=[1+(Nominal rate percentage/Numbers of months in a year )]^Numbers of months in a year

Let plug in the formula

EFF%=[1+(15%/12)^12

EFF%=(1+0.0125)^12

EFF%=(1.0125)^12

EFF%=1.1608×100%

EFF%=116.08%

Second step is to find Rnom compounding quarterly of 116.08% using this formula

Rnom compounding quarterly = (1+(R/4)^4

Let plug in the formula

Rnom compounding quarterly= (116.08%)^(1/4) Rnom compounding quarterly= 1+ R/4

Hence,

Rnom compounding quarterly = 15.18%

Therefore Anne Lockwood should quote her customers with Rnom compounding quarterly of 15.18%

6 0
2 years ago
Discuss this statement in relation to George and Lennie: "They render us vulnerable, and in doing so they add dimensions of sign
Dima020 [189]

Answer:

The powerful novel which explores themes of friendship, power, dreams, and the responsibility we have to look out for one another in a sometimes unkind world.

The characters at the heart of the story, George and Lennie, work against all odds to earn enough money to build their dream (to own a place of their own, with alfalfa and rabbits.)

According to the book, their friendship sets them apart from the other men in the world and fuels their aspirations.

I hope it helps, kindly give brainliest if it does.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If you sold 17 units this week out of 153 units in inventory what percent of your inventory did you sell?
storchak [24]

Answer:

26%

Explanation:

5 0
2 years ago
Shellhammer Company's inventory records show the following data for the month of September: Units Unit Cost Inventory, September
Pie

Answer:

Shellhammer Company

Ending inventory = $712

Cost of goods sold = $2,492

Explanation:

a) Data and Calculations:

Date                     Item          Units           Unit Cost     Total Cost

September 1    Inventory           100           $3.34          $334.00

September 8   Purchases        450             3.50          1,575.00

September 18 Purchases        350              3.70          1,295.00

September 30 Total                900                            $3,204.00

Ending inventory                     200

Cost of goods sold                 700

Weighted Average cost = Total cost of goods available for sale/Total units available for sale

= $3,204/900 = $3.56

Value of Ending Inventory = $3.56 * 200 = $712

Value of Cost of goods sold = $3.56 * 700 = $2,492

b) The weighted average inventory costing, under the period inventory system, used by Shellhammer is an assumption that the costs attributable to ending inventory and cost of goods sold are determined from the average cost per unit and that these the average cost is ascertained at the end of the period.  Therefore, the cost of beginning inventory and purchases are accumulated and divided by the units of goods available for sale.

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Would you use Real GDP or Nominal GDP to accurately calculate growth in 2011? Explain in three to four sentences.
    9·1 answer
  • Which type of learning situation is one in which the consumer is motivated to process or learn the material? explicit learning i
    7·1 answer
  • If walter's costs are typical in the industry, we would expect that in the long run:
    14·1 answer
  • Which NIMS Management Characteristic includes maintaining accurate and up-to-date inventories of personnel, equipment, teams, an
    15·1 answer
  • Multiple copies of the purchase order are prepared for recordkeeping and distribution with a copy of the purchase order sent to
    10·1 answer
  • Data related to the inventories of Mountain Ski Equipment and Supplies is presented below:
    6·1 answer
  • At the start of the case, Cisco’s information systems are failing, yet no one steps forward to lead the effort to replace them.
    6·1 answer
  • Wilson Inc. developed a business strategy that uses stock options as a major compensation incentive for its top executives. On J
    11·1 answer
  • Computing Pre-determined Overhead Rates and Job Costs [LO2-1, LO2-2, LO2-3]
    5·1 answer
  • Angie relocated for her job and is looking for a new fitness facility to attend an aerobics class. She should make sure that the
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!