Answer:
market capitalization = current stock price x total stocks outstanding.
Since we are not given neither the total number of shares outstanding or current stock price, we can use another question as an example.
In the other question, the total number of outstanding shares was 3,225,987 and the current stock price is $20.76. So the current market cap = 3,225,987 x $20.76 = $66,971,490
If the stock price increases by 10% (to $22.836), then Chester's market cap = 3,225,987 x $22.836 = $73,668,639 or $73.7 million.
You can follow the example to determine the market cap in your question.
Answer:
The asset’s anticipated percentage rate of return is 5%
Explanation:
Rate of return is the annual return that an investor earns on an Initial investment in an asset.
RatReturn on Asset = Expected selling price - Initial Purchase price
Return on Asset = $1,050 - $1,000
Return on Asset = $50
Rate of return = Return on Asset / Initial Purchase price = $50 / $1,000 = 0.05 = 5%
Answer:
Option (d) is correct.
Explanation:
A budget line is a graphical representation which shows the combination of two goods that are to be purchased by the consumer with his available income. A budget line also known as the budget constraint.
The budget line is represented by the following equation:
Suppose that there are two goods: A and B.
(Price of good A × Quantity of good A) + (Price of good B × Quantity of good B) = Income of the consumer
Answer:
The correct answer is C
Explanation:
A brand named Maybelline released an ad for the product of age minimizing makeup and offering the readers the $1 off coupon, so in terms of the communication, the source is the term which is described as the person or the reader who use the service or the product.
Therefore, the source of the ad is the readers who redeem the coupon featuring off $1 on the product.
Possibly the answer could be “goods”