Based on the information provided:
Gross income is $486,000
Fixed expenses: $300,000
Variable expenses: $150,000
To find the percentage of gross profit first figure out the difference between the gross income and expenses which is: $486,000 - $300,000 - $150,000 = $36,000 then divide the gross income by the profit 486,000/36,000 and the answer is 13.5%.
Answer:
2.45
Explanation:
Given that,
Stockholders equity book value = $750,500
Earnings per share = $3.00
Price-earnings ratio = 12.25
Common stock outstanding = 50,000 shares
Market price per share:
= Earnings per share × Price-earnings ratio
= $3.00 × 12.25
= $36.75
Equity book value per share:
= Stockholders equity ÷ Common stock outstanding
= $750,500 ÷ 50,000
= $15.01
Price-book ratio:
= Market price per share ÷ Equity book value per share
= $36.75 ÷ $15.01
= 2.45
Answer:
The correct option is B,decrease.
Explanation:
In calculating present value , the future value is divided by the discounting factor,hence, the higher the discounting rate, the higher the discounting factor.
Besides,since the relationship between future value and discounting factor is that of numerator-denominator relationship, it would be logical to say the higher the discounting factor , the lower the output of the mathematical operation,present value and vice versa.
From the foregoing, it is very clear a higher discount rate triggers a lower present value and vice versa