<span>stock sold per share $32.50
Dividend per share $1.25
Return rate is 10.5%
Percentage of Dividend for share is:
32.50* x/100 = 1.25
32.50 x = 1.25*100
x = 125/32.50
thus, x = 3.85
so Dividend percentage is 3.85%
to find Growth rate, we have to reduce the dividend percentage from return rate percentage:
= 10.5 - 3.85
= 6.65
The equilibrium expected growth rate is 6.65%</span>
Answer:
A) inelastic demand
Explanation:
Demand is inelastic if a change in price has no effect on quantity demanded.
Changes in price has no effect on quantity of leather demanded. Therefore, the demand for leather is inelastic.
Direct purchasing is buying raw materials used in the production process.
Straight rebuy is purchasing similar goods from the same supplier under similar conditions.
Modified rebuy is purchasing similar goods either from a different supplier or in a different condition.
Answer:
Following is given a solution for your question as required.
I hope it will help you a lot!
Explanation: