Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
The correct answer is A. the secondary market; prospectus.
Explanation:
The financial market is a component of the main capital goods market in which securities and securities that already have an offer in the main market are traded. Depending on the situation described, the potential buyer may choose to buy the traded shares that are on the secondary market, but for this it is necessary to evaluate the financial results described by the company in order to reinforce or reject their idea.
Answer:
D) He wants us to learn that having Him at the center of our lives will always be the best for us no matter how big or small the decisions we must face.
Explanation:
The article exposes that dehumanization is part of the world we're living in today. Marguerite Shuster argues that the world we're living in today is Genesis 3 world.
What's wrong with this world? "As the story goes, Chesterton responded with just two words: "I am." His answer is unlikely to be popular with a generation schooled to cultivate self-esteem, to pursue its passions and chase self-fulfillment first and foremost."
Then Shuster's invitation is to recenter our lives at Him.
References:
Shuster , M. (2013). The Mystery of Original Sin: We don’t know why God permitted the Fall, but we know all too well the evil and sin that still plague us. Christianity Today, 57(3), 38-41
Shuster, Marguerite. “Did God Plan the Fall?” ChristianityToday.com, Christianity Today, 24 Sept. 2018
Answer: $800,000
Explanation:
Alice's realized amount from the sale is a sum of all the amounts that the seller gets it for as well as any mortgages assumed.
Alice therefore realized:
= Mortgage assumed by seller + Cash + Note
= 175,000 + 325,000 + 300,000
= $800,000
Awareness level is currently 77%, or .77.
Awareness decreases by 33% per year, so without any additional promotion spending, awareness next year would be .77 * .66 (2/3 of 77%)
The 1 million dollar spending will increase awares by 26%, so the effect on awareness will be 0.77 * 1.26
To calculate awareness next year:
77% times (1.26 - .33)
= .77 * 0.93
= .716, or 71.6%