Answer:
Sensory retailing.
Explanation:
If a gourmet cooking store encourages customers to sample fresh baked apple pie in order to encourage purchases of pie pans and rolling pins they are engaging in sensory retailing.
In marketing, sensory retailing can be defined as a strategic process which involves the creation of an atmosphere that attracts potential customers and has a positive influence or effect on them.
Generally, sensory retailing involves the process of appealing to the customer's taste, smell, sight, tactile, and olfactory senses, thus, affecting their perception, judgment and behavior positively.
<em>Hence, when properly designed, harnessed and applied, it boost purchasing behaviors, increases sales revenues, improve customer loyalty, and enhances good vibes or mood among end consumers</em>.
Answer:
The value of the option to wait is $0.70,option A.
Explanation:
In calculating the value of the option to wait,I discounted all cash flows under both alternatives, using the discount rate of 12% as given in the question.
Option to start now gives net present value(positive return ) of $360.64 while the other one gives $361.34,invariably option to wait one year gives $0.70($361.34-$360.64) more than the option to start now.
The formula used in the calculating present value is PV=FV(1+r)^n
Where PV=present value
FV=future value
r=rate of interest
n=number of year
Find attached spreadsheet for detailed calculations.
Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total fixed costs for Green Planes Inc. are $150,000. Total costs, including both fixed and variable, are $600,000 if 140,000 units are produced.
First, we need to calculate the unitary variable cost:
Unitary variable cost= (total cost - fixed cost) / number on units
Unitary variable cost= (600,000 - 150,000)/ 140,000= $3.21 per unit
Now, we can calculate the total variable cost for 230,000 units:
Total variable cost= 3.21*230,000= $738,300
Answer:
d. $13.00
Explanation:
contributon margin = selling price - variable cost
sales price: $25 per unit
<u>list of variable cost:</u>
Direct mateirals 6.20
Direct labor 2.80
variable overhead 1.45
sales commisions 1.00
adminsitrative variable<u> 0.55 </u>
total variable cost 12.00
$25 selling price per unit - $12 variable cost per unit =
$13 contribution margin per unit
This is the amount each units "contributes" to ay the fixed cost and make a gain during the period.
Answer:
After taking a Marketing Course, I should be armed with the following promotional skills:
- Innovation Skills: It is expected that a marketing professional should be able to think differently, energise creativity in the business and craft maverick ways of gaining the attention of the market and transform that attention to patronage.
- Market Development Skills: One is also expected to gain the ability to identify and articulate latent customer needs (even before the customers become aware of them), spot socioeconomic trends as well as technological developments which create opportunities for the company as well as for the customer.
- Pricing Technology: Pricing is an art and a science. It involves accounting, economics and psychology. Marketing deals with the economics and psychology bit of it. Armed with this information, one is able to get into the mind of the individual buyers and them to firm up their buying decision.
Cheers!