Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
The answer to that is gonna be answer B
Answer: If Creative Analysis, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain? 4.82percent
Explanation:
Sustainable growth = {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]} / {1 {[$540 / ($3,000 + $1,700)] [$216 / $540]}} = .04817 = 4.82 percent
a high school teacher,an assembly line worker,a plumber,a police woman
Answer:
If closed the operating income will decrease by 50,000
Is a better scenario to continue with the residential sercives
Explanation:
<em><u>current scenario:</u></em>
contribution margin 450,000
Fixed Cost 480,000
net loss 30,000
<em><u>drop scenario:</u></em>
contribution margin = 0
fixed cost 450,000-370,000 = 80,000
net loss (80,000)