answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rainbow [258]
2 years ago
12

Ultra Co. uses a periodic inventory system. The following are inventory transactions for the month of January: 1/1 Beginning inv

entory 20,000 units at $13 1/20 Purchase 30,000 units at $15 1/23 Purchase 40,000 units at $17 1/31 Sales at $20 per unit 50,000 units Ultra uses the LIFO method to determine the value of its inventory. What amount should Ultra report as cost of goods sold on its income statement for the month of January?
Business
1 answer:
creativ13 [48]2 years ago
5 0

Answer:

$830,000

Explanation:

Ultra Co.'s inventory for January:

Date               Number of units   Unit balance      Unit cost     Total cost   

January 1             20,000                20,000               $13         $260,000       

January 20          30,000                50,000               $15         $710,000          

January 23          40,000                90,000               $17        $1,390,000      

<u>January 31          (50,000)                                       ($16.60)    ($830,000) </u>

Ending inventory                             40,000                              $560,000

Using the last-in, first-out (LIFO) method, the COGS = (40,000 units x $17 per unit) + (10,000 units x $15 per unit) = $680,000 + $150,000 = $830,000                                          

You might be interested in
Dave operates his business out of a small storefront, so he does not have a lot of shelf space for his products. Recently, a sec
Verizon [17]

Answer:

Hence , product 1 should be allocated the shelf space

Explanation:

<em>Whenever a company is faced with a situation of large  shortage in resources, To maximize the  use of the resource in short supply the business should allocate the resource to the product that maximizes the contribution per unit of the scare resource.</em>

For example, the resource in short supply here in the question is the shelf space , <em>hence the contribution per shelf should be used to decide how to allocate the available shelf space to the product.</em>

<em>Product 1 gives a contribution per unit of shelf space of $2000 which is higher by $800 that of product 1. </em>

Hence , product 1 should be allocated the shelf space

3 0
1 year ago
A ____ is a value that the user enters whenever a query is run, which provides flexibility, enables users to access information
fomenos
A parameter is a value that the user enters whenever a query is run, which provides flexibility, enables user to access information easily, and costs less.

Hope this helps :)
~Davinia.
8 0
1 year ago
The supply of leather jackets would be expected to increase as a result of: A. a decrease in the cost of producing leather jacke
Alexeev081 [22]

Answer: Option A and B

Explanation: The given case relates to the law of supply.

As per the law of supply, the price and the quantity supplied of  a good or service are positively related to each other. However there are other factors also which affects the demand such as the cost of production.

If the price of a commodity rises or its cost of production decreases then the profit margin of it increases for the supplier. This increased margin works as an incentive to produce and supply more to the market.

Hence the correct option is A and B.

4 0
2 years ago
Establishing prices for razor blades that must be used with a razor blade system is known as ________ pricing. Group of answer c
maria [59]

Answer:

Captive-product pricing

Explanation:

The user who buys razor will also require a blade because razor without blade is useless. Similarly the person who buys a laptop also requires a charger for his laptop. Just consider one more example, the printer you buy requires ink which means if the seller is selling one item at low price and the other at a high price means that the seller can bound the consumer to purchase its products or that the package as a whole seems economical from the customer perspective and manufacturer's perspective. This helps the manufacturer in making excessive sales.

5 0
1 year ago
Explain why the scene below fails to meet the definition of professionalism. Situation: Brian, an employee at Just For Hue Ink c
Stolb23 [73]
Not only did Brian arrive late, but he was also out of uniform. He did not follow nor respect the rules, the proceeded to blame his co-worker for his own mistake, which shows immaturity.
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Samantha’s database contains a table of student scores and another table with student schedules. How can Samantha use this infor
    10·2 answers
  • The Brazilian economy is growing at a 6% annual rate in real terms. The Bank of Brazil is expanding its monetary base (e.g., mon
    11·1 answer
  • A properly marked source document contains some Secret information. A new document does not contain the same information. Howeve
    10·1 answer
  • A corporate bond with a face value of $1,000 matures in 4 years and has a coupon rate of 6.25 percent. The current price of the
    5·1 answer
  • A major U.S. automaker has determined that the city mileage for one of its new SUV models is normally distributed with a mean eq
    8·1 answer
  • Arrange the laws listed in the order in which they were passedPlease note that once you complete this part of the you will be un
    7·1 answer
  • Country X has currency C1 and Country Y has currency C2. The nominal exchange rate C2/C1 and GDP deflator P for Country X and P*
    12·1 answer
  • Emeril is the owner of a restaurant. He decides to raise the wages of his workers even though he faces an excess supply of labor
    6·1 answer
  • Countercyclical monetary policy means that _________________. Select the correct answer below: the Fed lowers interest rates dur
    12·1 answer
  • A manufacturing company has variable overhead costs of $2.50 per unit and fixed costs of $5,000 per month. Each unit requires 4
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!