Answer:
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
Explanation:
Previous concepts
Normal distribution, is a "probability distribution that is symmetric about the mean, showing that data near the mean are more frequent in occurrence than data far from the mean".
The Z-score is "a numerical measurement used in statistics of a value's relationship to the mean (average) of a group of values, measured in terms of standard deviations from the mean".
Solution to the problem
Let X the random variable that represent the variable of interest of a population, and for this case we know the distribution for X is given by:
Where
and
For this part we want to find a value a, such that we satisfy this condition:
(a)
(b)
Both conditions are equivalent on this case. We can use the z score again in order to find the value a.
As we can see on the figure attached the z value that satisfy the condition with 0.25 of the area on the left and 0.75 of the area on the right it's z=-0.674. On this case P(Z<-0.674)=0.25 and P(z>-0.674)=0.75
If we use condition (b) from previous we have this:
But we know which value of z satisfy the previous equation so then we can do this:
And if we solve for a we got
So the value that separates the bottom 25% of data from the top 75% is -0.00235.
I recently had this assignment and here are a couple of was to do this:
1st way (which is correct according to my grading):
= # of Nights*Hotel rate*(1+hotel tax rate)
2nd way (I got counted wrong for this one on my assignment):
=(hotel rate+(hotel rate*hotel tax rate))*Number of nights
Answer:
Instructions are below.
Explanation:
Giving the following information:
When it produces and sells 4,000 units, its average costs per unit are as follows:
Variable manufacturing overhead $1.40
Fixed manufacturing overhead $ 2.60
Units produced= 3,000
<u>To calculate the unitary indirect manufacturing cost, you can use two different methods</u>. The variable method only uses the variable manufacturing overhead. The absorption method uses the total unitary overhead.
Total fixed overhead= 2.6*4,000= 10,400
<u>Variable costing method</u>:
Unitary indirect manufacturing cost= $1.4
<u>Absorption costing method:</u>
Unitary fixed overhead= 10,400/3,000= $3.47
Unitary indirect manufacturing cost= 1.4 + 3.47= $4.87
Answer:
1) a. Audience oriented
2) a. Purposeful
3) True
4) All except a
5) a. Analyze e. Anticipate d. Adapt
6) b. Analyzing
7) b. organizing
8) a. Editing
9) b. 50 percent
Explanation:
Purposeful:
It conveys information and solves problems
Persuasive:
Its goal is to make the audience accept and believe the message
Economical:
It's clear and concise and doesn't waste the reader's time; length is not rewarded
Audience Oriented:
It focuses on the reader, not the sender; concentrate on looking at a problem from the perspective of the audience instead of seeing it from your own.
Answer:
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39
Explanation:
Given:
Future value of annuity due = $8,000,000
Rate of interest(r) = 10% = 0.1
Number of year (n) = 4 year
Annual deposit (PMT) = ?
Computation of annual deposit :
\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1+0.1)^4-1}{0.1} ](1+0.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(1.1)^4-1}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [\frac{(0.4641}{0.1} ](1.1)\\\\8,000,000 = PMT [5.1051]\\PMT = 1,567,060.39](https://tex.z-dn.net/?f=Future%5C%20value%5C%20of%5C%20annuity%5C%20due%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2Br%29%5En-1%7D%7Br%7D%20%5D%281%2Br%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281%2B0.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281%2B0.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%281.1%29%5E4-1%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B%5Cfrac%7B%280.4641%7D%7B0.1%7D%20%5D%281.1%29%5C%5C%5C%5C8%2C000%2C000%20%3D%20PMT%20%5B5.1051%5D%5C%5CPMT%20%3D%201%2C567%2C060.39)
Annual deposit (PMT) = $1,567,060.39