Answer:
The correct answer is $55.
Explanation:
Implicit costs, also known as opportunity costs, are the costs of lost opportunities due to business decisions.
That is, they refer to the income that the resources of a company would otherwise generate if they are put to any other use apart from its current allocation.
To calculate this value, you have to:
Purchased shares = 100
So, 100 (10.30 - 10.25) + 2 (.25) = $ 55
Answer:
Annual deposit= $31,570.47
Explanation:
Giving the following information:
She has determined that she will need to have $3,000,000 in her retirement savings account.
Her investments will earn 4% annually.
To calculate the annual deposit we need to use the following formula:
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
Isolating A:
A= (FV*i)/{[(1+i)^n]-1}
A= (3,000,000*0.04)/[(1.04^40)-1]= $31,570.47
Answer:
$7.2 million
Explanation:
Calculation for the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement
Using this formula
Warranty expense =Net sales ×Expected percentage of net sales
Let plug in the formula
Warranty expense=$180 million×4%
Warranty expense=$7.2 million
Therefore the amount of warranty expense on Angel's 2016 income statement will be $7.2 million
<span>Grapes are a(n) "normal good" with an income elasticity of demand of "0.8". A normal good is a good for which an increase in income results in increased demand, while decreased income results in decreased demand. Thus, we know that the first blank is "normal good" by the definition of a normal good becuase median income fell and demand for grapes fell. The X elasticity of demand is given by (%change in Demand)/(%change in X), where x is any economic variable (income in this case). Thus, to find the elasticity, we divide 12% by 15%. 12%/15%=.08.</span>