answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
1 year ago
7

On January 1, 2007, Nichols Company's inventory of Item X consisted of 2,000 units that cost $8 each. During 2007 the company pu

rchased 5,000 units of Item X at $10, each, and it sold 4,500 units. Periodic inventory procedure is used. Cost of goods sold using weighted-average cost is:
Business
2 answers:
timama [110]1 year ago
8 0

Answer:

For the cost of goods sold, the company made around $42,435

Explanation:

Solve cost of goods for Jan. 1st:

2000 units × $8

$16,000

Solve for cost of goods during 2007:

5000 units × $10

$50,000

Use the formula for weighted-average cost:

WAC per unit = cost of goods available for sale / units available for sale

WAC per unit = 16,000 + 50,000 / 2000 + 5000

WAC per unit = 66,000 / 7000

WAC per unit = 9.42857..... I will round to a dollar value

WAC per unit = 9.43

For cost of goods <em>sold</em>:

4,500 × 9.43 (please keep in mind 9.43 is a rounded number)

$42,435

Leona [35]1 year ago
8 0

The cost of goods sold using  weighted-average cost under Periodic inventory is $42,429

Before calculating the cost of goods sold, first we have to determine the weighted average cost per unit.

For this following formula should be used:

= (Opening units × cost per unit + purchased units × cost per unit) ÷ (opening units + purchased units)

= (2,000 units × $8 + 5,000 units × $10) ÷ (2,000 units + 5,000 units)

= ($16,000 + $50,000) ÷ (7,000 units)

= $66,000 ÷ 7,000 units

= $9.428

Now the cost of goods sold using  weighted-average cost is

= Number of units sold × average cost per unit

= 4,500 units × $9.428

= $42,429

Hence, we conclude that the cost of goods sold using weighted-average cost under Periodic inventory is $42,429.

Learn more about the cost of goods sold here: brainly.com/question/14292529

You might be interested in
Mirabile Corporation uses activity-based costing to compute product margins. Overhead costs have already been allocated to the c
puteri [66]

Answer:The product margin for product M5 is $7,385

Explanation:

To calculate the product margin for product M5,

Processing 3,870 ÷ 9,000

= 0.43 per MH

Supervising 25,000 ÷ 1,000

= $25 per batch

To calculate the overhead cost for product M5

Processing 0.43 per MH × 500

= $215

Supervising $25 per batch × 500 batches

= $12,500

Total = $12,500 + $215

= $12,715

To calculate the product margin for product M5 under activity based costing

$

Sales. 95,400

Less:

Direct materials 32,500

Direct Labour 42,800

----------------

Prime Cost. 75,300

Add: Overhead 12,715

----------------

Total Cost of production. 88,015

-----------------

Product Margin. 7,385

------------------

4 0
2 years ago
Jerome, Sheila, Gary, and Ella agreed to purchase a tract of land and make it available for use as a free playground for neighbo
lesya [120]

Answer:

Yes

Explanation:

The damages can be recovered as Jerome and Gary hung the playground swing improperly. A child was injured due to their negligent actions. The case will be on Meadowbrook Playground and not on the individual person who has committed the mistake. According to law, the damages can be recovered as the enterprise owned the whole property, and due to their carelessness in the installation of swing, the accident took place. The child's parent has every right to recover damages from the playground owner.

7 0
2 years ago
Dietrick Corporation produces and sells two products. Data concerning those products for the most recent month appear below:
mrs_skeptik [129]

Answer:

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754  

b. $69,754

Explanation:

contribution = sales - variable cost

for Product B32L:

contribution = sales - variable cost

                     = 46,000 - 13800

                     = $32,200

for Product K84B:

contribution = sales - variable cost

                     = 27,000 - 14,670

                     = $12,330

total sales of the company = 46,000 + 27,000

                                             = $73,000

total contribution of the company = $32,200 + $12,330

                                                         = $44,530

cotribution margin ratio = contribution/sales

                                        = 44530/73000

                                        = 0.61

break even point  = fixed cost/cotribution margin ratio

                              = 42550/0.61

                              = $69,754

Therefore, The The break-even point for the entire company is closest to $69,754.

3 0
2 years ago
You skip the doughnut at the quick market, and buy fruit instead. The fruit is $2.00. The store charges you $2.08.
Sophie [7]

Unless the question is incomplete, then there is tax on the fruit which is where the other 8 cents is coming from. There is tax on some food items, but not all, so there could be a surcharge of some short that the quick market charges.

7 0
1 year ago
On January 1, JKR Shop had $225,000 of inventory at cost. In the first quarter of the year, it purchased $795,000 of merchandise
Gala2k [10]

Answer:

The estimated cost of inventory at the end of the first quarter is $327,250.

Explanation:

Gross profit : The gross profit represents the difference between sale price and purchase price.

The gross profit margin shows the ratio between gross profit and sales.

The calculation of cost of ending inventory is shown below:

First we have to calculate the cost of good sold.

Cost of goods sold = Beginning Merchandise inventory + Purchase of merchandise inventory  - Returned Merchandise inventory + Freight charges

=  $225,000 + $795,000 - $11,550 +  $18,800

= $1,027,250

Now, we have to calculate the approximate cost of goods sold.

Since gross profit is 30% and net sales is $1,000,000

And, The Gross profit  = Sales - cost of goods sold

So the Approximate cost of good sold = Net sales × (1 - 30%)

                                                                = $1,000,000 × 70%

                                                                = $700,000

Here 70% is the cost of goods sold percentage and 1 here denotes sales.

After considering these amounts, the ending inventory would be

= Cost of goods sold - Approximate cost of goods sold

= $1,027,250 - $700,000

= $327,250

Hence, the estimated cost of inventory at the end of the first quarter is $327,250.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • There are 3 teachers to every 57 students at Oakdale Middle SchooL If there are 798 students in the school, how many teachers ar
    6·1 answer
  • Select the correct answer.
    8·2 answers
  • Sam has decided to buy a burger and fries at a​ restaurant, but he is considering whether to buy a drink as well. Suppose the pr
    12·1 answer
  • A bagel shop sells fresh baked bagels from 5 a.m. until 7 p.m. every day. The shop does not sell day-old bagels, so all unsold b
    5·1 answer
  • Walthaus Corporation's standard cost sheet is as follows Direct material Direct labor Variable overhead Fixed overhead 4 feet at
    9·1 answer
  • Match each organization with its correct relationship to the government.
    12·2 answers
  • Firms use capital budgeting for their long-term asset investment decisions. Capital budgeting is important because fixed asset i
    11·1 answer
  • Intel Corp has a share price of $31.63 and a yearly dividend of $1.50 per year. An option with a strike price of $27 has a call
    10·1 answer
  • Bob DeSlob is CEO of Westlake Inc. that manufactures and sells widgets. Bob has decided that a safety feature recommended by the
    6·1 answer
  • The Digby company will continue to train their existing workforce at their current level to help reduce turnover and improve pro
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!