<span>It will increase their finished goods inventory and hopefully increase revenue.
When coleman managed to double its production process, a number of sales that he'll manage to do will be more likely to increase.
Which means that the amount of profit that he'll have will be most likely to increase.</span>
Answer:
The correct answer is option (b) $5400
Explanation:
Solution
Calculation of the cost of direct material on May 1
Now,
The starting work In process inventory = Direct materials Cost + Direct labor Cost + Manufacturing overhead applied on W.I.P
13,500 = Direct materials cost + 4500 + 3600
Thus,
Direct material cost = 13500 - 4500-3600 = $5400
Note: Direct labor cost = 300 * 15 = $ 4500
The manufacturing overhead = 300 hour * $12 = $ 3600
So, only expenses associated to work in process will be considered, hence only direct labor and manufacturing overhead are used to work in process are considered.
Answer:
it's A.
Explanation:
I took the quiz on edge 2020
Answer:
The outcome of this game is that both countries will cheat
Explanation:
Solution
Recall that
For Russia:
If Qatar cheats or found cheating is = zero cheat
If Qatar co-operates = 140 million (co-operates or comply)
For Qatar:
If Russia cheats or found cheating is = it is considered as a zero cheat
If Russia cooperates = 140 million (co-operates or comply)
So,
The outcome of equilibrium = (0,0)
Therefore the outcome of this game is that both countries will cheat
Note: Kindly find an attached copy of part of the solution to the question given.