Answer:
$47,100
Explanation:
The amount to be invested is not more than 30 % of $157,000
=30% x $157,000
=30/100 x $157,000
=0.3 x $157,000
=$47,100
Answer:Evensplitia operated SOCIALISM
Explanation:
Socialism is a political and economic system where every individual in the society controls the factors of production, it's means and distribution eg machinery, tools, factories used to produce goods to directly satisfy human wants and needs.
Here, ownership is acquired either through a democratically elected government or through a cooperative or a public corporation and everyone has shares.
Distribution decisions are made by the government or public corporation and individuals depend on the state for every basic thing. The government determines the output and pricing levels of these goods and services for the benefit of the community.
Probability assigned:|
x 30 60 120 180
P(x) .10 .40 .40 .10
Answer:
Jane
Price of Groupon for a revenue of $300 is:
$3
Explanation:
a) Data and Calculations:
Expected Sales volume:
Number of Tubes x 30 60 120 180
Probability P(x) .10 .40 .40 .10
Expected values 3 24 48 18
Total = 93 tubes
Groupon price = $300/93 = $3.23
b) Jane's price for each Groupon will be the rent revenue per day divided by the expected number of tubes to rent daily. The expected number of tubes is derived by multiplying each expected number of tubes by its probability and then summing up the results.
Answer:
EOQ = 414 rolls
Explanation:
In order to calculate the number of orders to minimize the cost, we should calculate that by using the Economic order quantity model.
DATA
Holding cost = $1.75/unit
Annual demand = 500 rolls x 12 = 6000 rolls
Ordering cost = $25
Formula
EOQ =
Where
Co = ordering cost
D = Annual demand
Ch = Holding cost
Solution
EOQ = 
EOQ = 
EOQ = 414 rolls
They should order 414 rolls to minimize the cost.
Answer:
$0.70 and 3.3
Explanation:
Data provided in the question
Household spending for each additional dollar = $0.70
And, the remaining amount = $0.30
So in the given case,
The marginal propensity to consume (MPC) = household spending for each additional dollar i.e $0.70
And, the Spending multiplier is
= 1 ÷ 1 - MPC
= 1 ÷ 1 - $0.70
= 1 ÷ $0.30
= 3.3