Answer:
$150,150
Explanation:
Total fair value of all assets:
= Land + Building + Paddleboats
= $67,200 + $158,400 + $254,400
= $480,000
Building accounted for:
= Fair value of building ÷ Total fair value
= $158,400 ÷ $480,000
= 33%
Therefore, the building is 33% of the total fair value of assets.
Cost of acquisition of assets:
= Amount paid + Closing cost to buy out a competitor
= 450,000 + 5,000
= $455,000
Cost to be allocated to the building:
= Cost of acquisition of assets × Percent share in total fair value
= $455,000 × 33%
= $150,150
Answer:
Shandra Corporation
The amount which Shandra Corporation will report as foreign exchange gain in net income for the quarter ended June 30 is:
$5,240
Explanation:
Price of goods = 131,000 pounds
Delivery and payment date = April 20
On February 20, the spot rate for call option on 131,000 pounds = $1.37
Cost of the option = $1,310
The spot rate on April 20 = $1.42
The foreign exchange gain or loss to be reported in net income for the quarter ended June 30 = $0.05 ($1.42 - $1.37
Total gain = ($0.05 * 131,000) - $1,310
= $6,550 - $1,310
= $5,240
b) With this call option, which gives Shandra the right to buy the underlying asset, Shandra hedges his contract to purchase goods from a foreign supplier, and therefore, profits when the spot rate increases from $1.37 on February 20 to $1.42 on April 20. The profit made is reduced by the cost of the call option.
Answer:
Logistics
Explanation:
Logistics is the process of managing the movement of merchandise or resources from their point of origin to the intended consumer. Logistics in an organization is the management of mobility and storage activities undertaken by the company. Logistics management will involve the identification of distributors and suppliers of the company's products.
Poor logistics will hurt business performance. If the company's products are not available for consumers to buy, low sales will be realized. An inefficient logistics system will make company products expensive. As a result, the company's goods becomes uncompetitive in the market.
Answer:
PV of Perpetuity = $5000
Explanation:
A perpetuity is a series of cash flows that are constant, occur after equal intervals of time and are for infinite period of time or are perpetual. Thus, it is like and annuity but with an infinite time period. The formula for the present value of of perpetuity is,
PV of Perpetuity = Cash Flow / r
Where,
- r is the required rate of return
PV of Perpetuity = 250 / 0.05
PV of Perpetuity = $5000
I believe the answer is:
(B)radio announcer
(D)graphic designer
It is very common for Radio announcer to invite and interview guests and They are basically interacting with clients and fulfilled the client's wish regarding how their products need to be advertised.
Graphis designer, also require constant interaction with the customers in order to know whether the desing that is made by the designer is suitable with the image that the customers have in mind.