Answer:
c. The beta of the portfolio is equal to the weighted average of the betas of the individual stocks.
Explanation:
The portfolio beta which is a measure of the systematic risk for a portfolio is calculated by taking the weighted average of betas of all the individual stocks that form up the portfolio. So the statement stating that the portfolio beta is equal to weighted average of individual stock betas is correct.
Answer:
The cost of goods sold = $74,000
Explanation:
<em>Cost of goods sold is computed as</em>
<em>Opening stock + production- closing inventory</em>
<em>The figure is always subtracted from the sales revenue to determine the gross profit</em>
The cost of goods of XXis Corporation
Cost of goods sold = 19,000 + 70,000 - 15,000
= $74,000
The cost of goods sold = $74,000
Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800
Option D
Benefits plans that combine sick leave, vacation time, and holidays into a total number of days employees may take off with pay are called Paid time off plans
<h3><u>
Explanation:</u></h3>
Paid Time Off (PTO) plans are a dilemma to regular paid leave systems that combine versatile kinds of leave (paid vacation, sick, and personal days) into an individual plan. A PTO plan offers your company extra engaging to proposed workers by expanding the number of days they can drive off from work and however accept paid if they are usually in normal health.
Since most workers will never use whole their sick days, they can earn the contrast as additional vacation time. There is no charge to the company and workers are more satisfied.