Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer:
the organization is too large for one person to do everything.
Explanation:
It is likely that Brianna will mention the fact that job specialization is necessary when an organization reaches a certain size. When an organization is very big, it becomes impossible for a single person to complete all tasks. Therefore, more employees have to be hired, and in order to be able to cooperate, they will have to divide their tasks. As these tasks are repeated, they will become more specialized.
hope this helps! have a wonderful day!
my name is brianna btw :) hehe
Answer:
The statement is: True.
Explanation:
Currency exchange rates determine how much currency values compared to another currency. Different factors influence the valuation of those currencies but mainly it depends on how much they can be used and accepted in different parts of the world. The more regions accepting the currency, the higher the value of the currency.
<em>Nowadays the United States dollar (USD) is the most used currency worldwide. However, it has historically had a lower value than the Euro (EUR). It means the USD is weaker in front of the EUR even nowadays, implying every time people want to exchange dollars for euros they get fewer euros for more dollars.</em>
Answer:
Innovative change
Explanation:
Innovation means change, hopefully a change for better. When a company decides to innovate its processes it means that it is trying to improve existing processes to make them more effective and more productive. In this particular case by starting to work weekend shifts they are trying to offer a better service.
<span>Let us assume Toni made 100 apple pies in 10 hours, that means 10/hour.
Now, with help of assistant she produces 60% more and work for 20% less time.
So,
[100+(60% of 100)] = 160 apple pies produced in [10-(20% of 10)]= 8 hours.
160/8 = 20/hour
So, with the help of assistant Toni's output of apple pies per hour increases by 100%.</span>