answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RSB [31]
2 years ago
13

Windsor Hospital purchases $90,000 in surgical equipment on October 1, Year 1. The useful life is estimated to be 5 years, and t

he residual value is estimated to be $10,000. What will be the depreciation expense reported for this equipment in Year 1 if the hospital uses the straight-line method?
Business
1 answer:
AVprozaik [17]2 years ago
5 0

Answer:

The depreciation expense for year 1 is $16,000

Explanation:

Depreciation: The depreciation was occurred due to tear and wear, obsolesce, time period, etc

Under the straight-line method, the depreciation should be charged with the same amount over the useful life.

The calculation is shown below:

= \dfrac{(original\ cost - residual\ value)}{(useful \ life)}

= \dfrac{(\$90,000 - \$10,000)}{(5 \ years)}

= $16,000

The depreciation should be charged for $16,000 in year 1. Moreover, it is shown in the income statement in the debit side and in the cash flow statement also.

You might be interested in
(Prepared from a situation suggested by Professor John W. Hardy.) Lone Star Meat Packers is a major processor of beef and other
Wewaii [24]

Answer:

Instructions are listed below.

Explanation:

Giving the following information:

1 Pound T-bone:

Selling price ($7.95 per pound) $ 7.95

Joint costs= $3.80

Profit per pound $ 4.15

Further process:

It costs $0.55 to further process one T-bone steak.

6-ounce filet mignon and one 8-ounce New York cut.

The filet mignon can be sold for $12.00 per pound, and the New York cut can be sold for $8.80 per pound.

A) Filet mignon: $12.00 pound

1 ounce= 16 ounce

0.375= 6 ounce

Price= 0.375*12= $4.5

New York cut= $8.80 a pound

Price= 0.5*8.80= $4.4

Sales= 4.5+4.4= $8.9

Costs= 3.80 + 0.55= 4.35

Profit= $4.55

B) It is more profitable to further process the T-bone stake by $0.40.

7 0
2 years ago
The sea wharf restaurant would like to determine the best way to allocate a monthly advertising budget of $1000 between newspape
Andreas93 [3]
From what I understood in the problem, the total budget that covers all types of media is only $1,000 per month. For the allocation, each type of media would get at least 25% of the budget. If we infer on this information, there should only be 4 types of media, at least. This is because four 25% portions would equal to 100%. If it exceeds 25% for each of the four types, it would be over the $1000 budget. With that being said, it is also possible that there will be 3 or 2 types of media. Nevertheless, let's just stick to the least assumption of 25% for each of the 4 types.

If local newspaper advertising is one of the four types, then:

$1000(25%) = $250

It would get $250 from the overall budget.
5 0
2 years ago
Why is it considered bad manners to leave the Subject field blank?
Bogdan [553]

It is noted as so due to the fact the reader would like to know the reasoning behind the message. Following that the bots used to monitor emails for scams, spam, or viruses typically send off empty subjects as a spam.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume that a six-firm cartel supplies 500 million units of Whatailsya energy drink at a price of $5.00 per unit. Each firm supp
bazaltina [42]

Answer:

<u>The net gain for the firm cheating the cartel is US$ 183 million (rounding the answer to the nearest million).</u>

Explanation:

1. Let's review all the information provided for solving this case:

Number of firms that supply  Whatailsya energy drink = 6

Amount of production of the cartel of six firms = 500 million units

Price of the energy drink = US$ 5

Amount of production of the firm that decided to break the cartel = 50 million extra units

Price after the extra production is sold = US$ 4.50

2. Let's find the individual production of each firm before and after the 50 million extra units and the net gains for the cheating firm.

Individual production of each firm of the cartel = Amount of production of the cartel/Number of firms

Individual production of each firm of the cartel = 500 million units/6

Individual production of each firm of the cartel = 83.33 million units

Individual sales of each firm before the 50 million extra units = Individual production * Price of the energy drink

Individual sales of each firm before the 50 million extra units = 83.333 million * 5

Individual sales revenue of each firm before the 50 million extra units = US$ 416.666 million

New production amount of the firm cheating the cartel = 83.333 + 50

New production amount of the firm cheating the cartel = 133.333 million units

Price of the energy drink after the extra production is sold = US$ 4.50

New sales revenue of the firm cheating the cartel = New production amount * Price of the energy drink after the extra production is sold

New sales revenue of the firm cheating the cartel = 133.333 million * 4.50

New sales revenue of the firm cheating the cartel = US$ 600 million

Net gain of the firm cheating the cartel = New sales revenue of the firm cheating the cartel - Individual sales of each firm before the 50 million extra units

Net gain of the firm cheating the cartel = 600 million - 416.666 million

Net gain of the firm cheating the cartel = 183.333 million

<u>Net gain of the firm cheating the cartel = US$ 183 million (rounding the answer to the nearest million)</u>

6 0
2 years ago
Distinguish between medium and higher level education with<br>illustration.​
Leviafan [203]

medium level profession can be defined as some one who has moved past entry level but isn't nearing the end . whereas high level profession means a person has moved past entry level and also has reached the end.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Would you use Real GDP or Nominal GDP to accurately calculate growth in 2011? Explain in three to four sentences.
    9·1 answer
  • Austin bought 10 shares of Apex Company for $110 each and later sold all of them at $125 each. This transaction resulted in what
    9·2 answers
  • Suppose your expenses for this term are as follows: tuition: $10,000, room and board: $6,000, books and other educational suppli
    6·1 answer
  • Levered, Inc., and Unlevered, Inc., are identical in every way except their capital structures. Each company expects to earn $29
    10·1 answer
  • According to the ________ cheating model, assuming little or no product differentiation among a small number of firms, if one fi
    15·1 answer
  • A manufacturer shipped units of a certain product to two locations. The equation above shows the total shipping cost TTT, in dol
    7·2 answers
  • For the past five years, the RS Company has produced and sold electronic magnets to chemistry labs throughout the United States.
    11·1 answer
  • Shaan and Anita currently insure their cars with separate companies, paying $650 and $575 a year. If they insure both cars with
    8·1 answer
  • Goodwin Technologies, a relatively young company, has been wildly successful but has yet to pay a dividend. An analyst forecasts
    15·1 answer
  • Harvey works for Ice Cream Dream, a company that sells commercial ice cream makers. Ice Cream Dream normally has a gross profit
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!