answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aivan3 [116]
1 year ago
12

Murphy Company produces two products, Regular and Enhanced. Murphy produces 8,000 units of Regular and 2,000 units of Enhanced.

The company uses two activity cost pools, with estimated cost and activity as follows: Pool Estimated Cost Regular Enhanced #1 $12,000 500 hours 250 hours #2 $24,000 400 hours 1,200 hours What is the overhead cost per unit of Enhanced under activity-based costing?
Business
1 answer:
Sergio039 [100]1 year ago
3 0

Answer:

$11.00 per unit.

Explanation:

We know,

Total overhead cost = Estimated cost for pools × (Expected activity of specific activity ÷ Total expected activity)

Given,

Estimated cost for pool 1 = $12,000

Estimated cost for pool 2 = $24,000

Total expected activity for pool 1 = Regula + Enhanced = 500 + 250 hours = 750 hours

Total expected activity for pool 2 = Regula + Enhanced = 400 + 1,200 hours = 1,600 hours

As we have to find the overhead cost per unit of Enhanced,

Therefore, Total overhead cost = [$12,000 × (250 ÷ 750)] + [$24,000 × (1,200 ÷ 1,600)] = $4,000 + 18,000 = $22,000

Again, we know,

the overhead cost per unit under ABC costing = Total overhead cost ÷ Number of units produced for a specific unit

Cost per unit of Enhanced products = $22,000 ÷ 2,000 units = $11 per unit.

You might be interested in
A lumber mill paid $70,000 for logs that produced 200,000 board feet of lumber in 3 different grades and amounts as follows: Gra
natita [175]

Answer:

The multiple choices:

$35,000.

$23,333.

$70,000.

$17,500.

$0.

The fourth option,$17,500 allocated cost is the correct answer.

Explanation:

The joint cost of $70,000 can be apportioned between the logs of different grades using the sales price of each log as highlighted below:

The sales value of each =board feet*bd. ft

Structural market price =25,000*1350/1000=$33,750

No 1 common market price=75,000*750/1000=$56,250

No 2 common market price=100,000*300/1000=$30,000

Total market price                                                  $120,000

The joint cost allocated to No.2 common =market price of no.2 common /total market value*joint cost

the joint cost allocated to no.2=$30,000/$120,000*$70,000=$17,500      

8 0
1 year ago
The center of gravity method determines the best x and y coordinates for multiple faclities by finding a central location and th
babymother [125]

Answer:

The answer is True.

Explanation:

The center of gravity method is a concept under <em>Operations Management</em> as it relates to facilities distribution such as warehouses or fulfillment centers.

Center of Gravity Strategy/Method is defined as a concept that seeks to calculate geographic coordinates for a potential single new facility that will minimize costs. Under this approach the main factors considered are:

  • Cost of Shipping
  • Markets
  • Volume of goods shipped

Operations managers prefer to use this approach in siting the location of their facilities because:

  • It minimizes cost.
  • It is simple to compute
  • It takes in to consideration existing facilities

How to use the Center of Gravity Method

Step 1:

  • Place existing facility(ies) such warehouse, fulfillment center, and distribution center locations in a coordinate grid.
  • situate the grid on an ordinary map.
  • The distances between the facilities must be noted.

Step 2:

Then, using the equations below,

   Fx= ∑ dix Vi/ ∑ Vi

   Fy= ∑ diy Vi/ ∑ Vi

Proceed to calculate the X and Y coordinates using these equations where Fx is the X (horizontal axis) coordinate for the new facility, and

Fy is the Y (vertical axis) coordinate for the new facility, dix is the X coordinate of the current location, diy is the Y coordinate of the existing location, and Vi is the volume of goods moved to or from the <em>i</em>th location.

Step 3:

After you have obtained the X and Y coordinates place that location on the map.

This approach allows for point of departure – or, literally, a starting point of where (from the perspective of longitude and latitude) you options are for where to grow your fulfillment or logistics network.

Cheers!

 

8 0
1 year ago
Simone is aware that there are a variety of security tools available for her new computer, but she is not entirely sure which ki
dsp73

<em>What kind of server is another computer that screens all your incoming and ..... Simone is aware that there are a variety of security tools available for her new ... but she is not entirely sure which kinds of products she needs for which situations. ... Simone is plagued by junk email that offers her products she does not want, ...</em>

<em></em>

<h3>hope i can help</h3>
5 0
1 year ago
United Plastics Group of Houston, Texas, decided to invest in a foreign country by setting up two independent injection-molding
babunello [35]

Answer:

The correct answer is letter "C": global new venture.

Explanation:

A global new venture is an investment made by a middle size company abroad that typically has for mission the accomplishment of social well-being. These ventures are characterized by being funded by themselves without the need for a merger or a joint venture.

4 0
1 year ago
Kristy Martin is getting married on Saturday. She purchases flowers for the church ceremony early Saturday morning from a local
AVprozaik [17]

Answer:

E. Ownership

Explanation:

As we know that

The utility refers to the satisfaction level of the consumer while consuming the goods

In addition, The utility are of four types i.e form, place, possession, and the place

So according to the options given in the question, the last option is correct i.e ownership

Hence, the first four options are wrong.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • When the floor rusted through on her old car, kelly knew she had a problem. logically, kelly's next step in the consumer decisio
    13·2 answers
  • In order to implement a cost-leadership strategy effectively, a ________ structure is preferred in a firm. functional and organi
    5·2 answers
  • Sunland Company’s December 31, 2020, trial balance includes the following accounts: Inventory $124,900, Buildings $208,800, Accu
    14·1 answer
  • Littleton Books has the following transactions during May. May 2 Purchases books on account from Readers Wholesale for $4,200, t
    5·1 answer
  • You own some equipment that you purchased four years ago at a cost of $287,000. The equipment is five-year property for MACRS. T
    14·1 answer
  • True or False: Research shows that most effective communication-training programs employ a range of experiential activities (e.g
    14·1 answer
  • Curtab, a company that manufactures digital watches, implements marketing strategies to attempt to eliminate analog watches from
    6·1 answer
  • Little Kona is a small coffee company that is considering entering a market dominated by Big Brew. Each company's profit depends
    12·1 answer
  • On March 31, 2019, Home Decorating Pavilion received a bank statement showing a balance of $9,670. The balance in the firm's che
    6·1 answer
  • What do you think makes a speech boring? Explain your answer. in 4-5 sentences.
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!