Answer:
The face amount of the new term policy would be $50,000
Explanation:
In life insurance, face amount is referred to as the amount paid on the policy's maturity date, on the death of the insured, or if the policy terms permit on his or her total disability.
The face amount of the term policy would remain the same as when it was purchased as provided under the whole life policy. which is $50,000.
Answer:
<u>Since expected payoff for large job shop option is highest, firm should make large job shop option as capacity choice</u>
Explanation:
Expected payoff of any capacity alternative
= Probability of moderate acceptance x Payoff of moderate acceptance + Probability of strong acceptance x Payoff of strong acceptance
= 0.40 x Payoff of moderate acceptance + 0.60 x Pay off of strong acceptance
Thus Pay off for small job shop option
= 0.40 x 24000 + 0.6 x 54000
= 9600 + 32400
= $42,000
Pay off for medium job shop option
= 0.40 x 20000 + 0.60 x 64000
= 8000 + 38400
= $ 46,400
Pay off for large job shop option
= - 0.40 x 2000 + 0.60 x 96000
= - 800 + 57600
= $56,800
Answer:
Surplus value.
Explanation:
Surplus value can be defined as the value of a work done which exceeds the cost of labour. It also refers to extra value or work out in by the worker. Capitalist take advantage of this extra value to classify it as profit when the products are sold.
The amount of money that capitalist pay their workers is less than the value in which the workers have added to the goods produced, thereby leading to exploitation of the workers.
Answer: in the inelastic portion of the demand curve
Explanation:
Remaining part of the question is:
.. in the inelastic portion of the demand curve, the elastic portion of the demand curve, or the unit elastic portion?
Elasticity measures how much quantity demand changes in response to a change in price.
An inelastic demand means that when prices change, demand does not change as much. You can therefore increase prices with a good that has inelastic demand and still expect close to the same demand.
If the city wants to raise as much revenue as possible from the tolls, they should increase prices on the inelastic portion. Because it is inelastic, the demand will remain close to the same which would increase revenue as the same number of people are paying higher.
Answer:
Number of units set forth in production budget is 8200
Explanation:
We have given the expected sale volume for the current period , that is unit sold = 8000
Desired ending inventory = 1400 units
Regaining inventory = 1200
We have to find the number of units set forth in production budget
We know that production budget is given by
Production budget = unit sold + ending inventory - beginning inventory
So production budget = 8000 +1400 - 1200 = 8200
So number of units set forth in production budget is 8200