Answer:
Total amount= $12,558.68
Explanation:
Giving the following information:
Every three months, she deposits $550 in her bank account, which earns 8 percent annually but is compounded quarterly Four years later, she used the entire balance in her bank account to invest in an investment at 7 percent annually.
First, we need to calculate the total accumulated money after four years with the following formula.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= deposit= 550
N= 16
i=0.08/4= 0.02
FV= {550*[(1.02^16)-1]}/0.02= 10,251.61
Now, we calculate the second investment:
FV= PV*(1+i)^n= 10,251.62*(1.07^3)= $12,558.68
Answer:
Bubba’s annual total revenue is c. $20,000
Explanation:
Revenue is the total amount that comes from sales, regardless of cost.
Bubba catches 4,000 pounds and sell them for $5 per pound, so the total amount (revenue) he receives from selling them is 4,000 * 5 = $20,000
Note: The information about the $3 cost is not necessary to calculate revenue
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.
Answer: B. $892.1 million
Explanation:
The Revenue was $939,393 million
When calculating how much cash was generated any increase to the Accounts Receivables is removed from the revenue because it signifies that more sales were made on credit and so have not given the business cash yet.
Any increase in Deferred Revenue must be added because this is Cash that has been given to the business but for accrual purposes cannot be recognized yet. Bottomline however, the Cash has been received.
Increase in Receivables = 309,196 - 221,504
= $87,692 million
Increase in Deferred Revenue= 374,730 - 334,358
= $40,372 million
The Cash generated is therefore;
= 939,393 - 87,692 + 40,372
= $892,073
= $892.1 million
I have attached the Financial Statements of Acme Corporation.
Answer:
$1.49 per share
Explanation:
The calculation of diluted earnings per share is given below:-
Diluted shares outstanding= $200,000 + 12,000 × ($36 - $30) ÷ 36
= $200,000 + 12,000 × 6 ÷ 36
= $200,000 + 2,000
= $202,000
Diluted earnings per share = Net income ÷ Diluted shares outstanding
= $300,000 ÷ $202,000
= $1.49 per share
Therefore for computing the diluted earnings per share we simply divide the net income by diluted shares outstanding.