Answer:
2. 9 million
Explanation:
We know that
Unemployment rate = Number of unemployed workers ÷ Civilian labor force
6% = Number of unemployed workers ÷ 150 million
So, the number of unemployed workers would be
= 150 million × 6%
= 9 million
We simply applied the unemployed rate so that the number of unemployed workers could come
All other information given is of no significance. So, ignored it
Answer:
The answer is the internal rate of return on this investment is 10%.
Explanation:
The internal rate of return is the discount rate bringing the present value of the perpetual stream of cash inflows equal to its initial investment which is $210.
We apply the formula for calculating the present value of growing perpetuity to find out the internal rate of return, which is denoted as X in the below equation:
10.5/ ( X - 5%) = 210 <=> X - 5% = 10.5 / 210 = 5% <=> X = 5% + 5% = 10%.
So, the internal rate of return on this investment is 10%.
<span>The carbon dioxide (CO2) is the response variable. When analyzing statistics it is important to understand the difference between independent and dependent (response) variables. In this example, the oil is the independent because it is being changed, whereas the carbon is the response because it 'responds' to the oil and the amount of oil that is used.</span>
Answer:
c
Explanation:
a. Related goods can be complementray goods or substituted goods. In case of complementary goods, price of related good is inversely related to quantity demanded. In case of substituted goods, price of related good is directly related to quantity demanded.
b. It can be greater than 1.
c. It is always negative as relationship between price and quantity demanded is inverse.
d. It doesn't violate the law of demand