Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.
Answer:
$22.2222, $9.5238, respectively
Explanation:
The market-to-book ratio is given by a share's market value divided by its book value, if shares are selling for $100 on the market, the book value is:

The price to earnings ratio (PE ratio) is determined as a share's price divided by the earnings per share. Earnings per share are:

The book value per share and earnings per share are $22.2222, $9.5238, respectively
Answer:
a. fallacy that association is causation
Explanation:
Alicia is making an association between chocolate and acne but, there is no proof on Alicia statement There should be a positive correlation between the chocolate eaten by Alicia and the acne to stablish a cause-effect between each variable else, we are doing a simplistic analysis.
Answer: $14,625
Explanation:
Based on the information given, if practical capacity is used to allocate cost, the cost that is allocated to shipping will be:
= Budgeted annual cost/200 × Number of shipping work stations
= 65000/200 × 45
= $14,625