Answer:
$3,850
Explanation:
The computation of the machine's second-year depreciation under the straight-line method is shown below:
= (Cost of the machine - salvage value) ÷ (estimated useful life)
= ($43,500 - $5,000) ÷ (10 years)
= ($38,500) ÷ (10 years)
= $3,850
In this method, the depreciation is the same for all the remaining useful life. Therefore, for the second year also, the depreciation expense is the same i.e $3,850
Answer:
the recorded value of the new truck is $135,000
Explanation:
The computation of the recorded value of the new truck is given below;
In the case when the transaction has the commercial substance so the recorded value of the new truck would be equivalent to the invoice price or the fair value i.e. $135,000
Hence, the recorded value of the new truck is $135,000
The same would be considered and relevant
And all other values are to be ignored
Bond valuation:
<span>Par value = Maturity value = FV = $1,000 </span>
<span>Coupon rate = 7.5% </span>
<span>Years to maturity = N = 19 </span>
<span>Required rate = I/YR = 5.5% </span>
<span>(Coupon rate)(Par value) = PMT = $75 </span>
<span>PV = $1,232.15</span>
Answer and Explanation:
The Journal entry is shown below:-
Amount should be capitalized for new vehicle = Cost + Painting and new logo cost + Deluxe Roof rack and trailer hitch
= $15,600 + $6,600 + $2,900
= $25,100
We took the cost of painting and deluxe roof and trailer hitch costs into account as they are supposed to increase the vehicle's future benefits.
Depreciation = (Cost - Salvage Value) ÷ Number of Years
= ($25,100 - $6,300) ÷ 5
= $3,760 per year
In the year 2022 vehicle is used only for 6 months (July to Dec), depreciation expense for the year ended December 31, 2022 is
= $3,760 × 6 ÷ 12
= $1,880
So, the Journal entry is
Depreciation expense Dr, $1,880
To Accumulated Depreciation $1,880
(Being depreciation provided for the year 2022 is recorded)
Therefore for recording the depreciation provided for the year 2022 we simply debited the depreciation expenses while we credited the accumulated depreciation.
Answer: risk
Explanation: 100% satisfaction guarantee is a statement that if a customer of a product (or service) is not satisfied with the item purchased, then the producer will offer a full refund back to the customer. In this case REI allows this option for a period of up to 1 year after the sale was made.
REI utilises this option in an effort to reduce costs attributed to risk. For customers, this is a powerful tool as they are allowed to try the product, while knowing that if they don't like it then they can return it for a full refund. For REI, it increases customer trust as it allows customers to believe that the product is worth the sales price. It also reduces risk as REI is able to test the product out to actual customers and get a feel for if they like it, and what can be improved if needed.