Answer:
$1,291
Explanation:
The computation is shown below:
Per day allocation = $1,475 ÷ 360 days = 4.0972
Now the days of the seller is counted from January to October month i.e
= 10 months × 30 days
= 300 days
And, add the 15 days of November, so the total number of days is 315 days
So, the seller portion of the tax is
= 315 days × 4.0972
= $1,291
The calendar year started from January month and we take the same for the above calculation
Answer:
$9,240 loss recognized
$43,000 basis
Explanation:
Tax basis of share purchase is the cost of share together with any tax related to this purchase.
Mr. Slake's loss recognized on the February 13 sale is $9,240 = total cost of 1,580 share purchased in the past - total amount collected from sales of these share = $49,240 - $40,000 = $9,240
His tax basis in purchase of 1,600 shares on Mar 2 is $43,000, the total cost he paid to acquire 1,600 shares