answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
2 years ago
6

Sunshine’s Organic Market sells organic produce. Assume that labor is the only input that varies for the firm. The store manager

has determined that if she hires 9 workers, the store can sell 200 pounds of produce per day. If she hires 10 workers, the store can sell 230 pounds of produce per day. The store earns $4 for each pound of produce that it sells, and the manager pays each worker $60 per day. Which of the following is correct?
a. All of the above are correct.
b. The marginal profit from the 10th worker is $120.
c. For the 10th worker, the marginal product is 20 pounds of produce per day.
d. For the 10th worker, the marginal revenue product is $120 per day.
Business
1 answer:
Nostrana [21]2 years ago
5 0

Answer: <u><em>For the 10th worker, the marginal revenue product is $120 per day.</em></u>

Explanation:

Here in this case by hiring the 10^{th} worker, the store is able to make 30 more units .

Given:

The store earns $4 for each pound of produce that it sells.

<em><u>Thus the marginal revenue product of the 10th worker = 30×$4 = $120</u></em>

You might be interested in
Hyper Color Company manufactures widgets. The following data is related to sales and production of the widgets for last year. Se
slega [8]

Answer:

Net operating income= $84,400

Explanation:

Giving the following information:

Selling price per unit $ 170

Variable manufacturing costs per unit $62

Variable selling and administrative expenses per unit $6

Fixed manufacturing overhead​ (in total) $32,000

Fixed selling and administrative expenses​ (in total) $6,000

Units produced during the year 1,600

Units sold during year 1,200

Income statement:

Sales= 170*1,200= $204,000

Variable costs= 62*1,200= (74,400)

Contribution margin= 129,600

Variable selling and administrative= (6*1,200)= (7,200)

Fixed manufacturing overhead= (32,000)

Fixed selling and administrative expenses= (6,000)

Net operating income= $84,400

3 0
2 years ago
The Valenti Company uses flexible budgeting for cost control. Valenti produced 10,800 units of product during October, incurring
Alex Ar [27]

Answer:

$500 favorable

Explanation:

Given;

Number of units produced  = 10,800 units

Actual indirect material costs = $13,000

Reflected indirect material costs for 144,000 units  = $180,000

Now,

Per unit reflected indirect material costs = $180,000 ÷ 144,000

= $1.25 per unit

Therefore,

Budgeted indirect material cost for actual units produced

= $1.25 × 10,800

= $13,500

since,

the budgeted cost for indirect material cost for actual units produced is more than the actual indirect material cost, therefore

the indirect material costs in October is favorable

amount = Budgeted cost - Actual cost

= $13,500 - $13,000 = $500 favorable

5 0
2 years ago
Regina, a 25-year-old professional, wants to start an investment portfolio. What strategy may her financial advisor suggesta
oksian1 [2.3K]

Answer:

A.Start a moderate portfolio and shift to high risk later in life.

Explanation:

Investment portfolio may be defined as the financial investments done by one. It is the collection or ownership of various assets and stocks, bonds, real estates, cash, etc.

In the context, Regina who is 25 year old wishes to start an investment plan. For this her financial advisor may suggest her to start her investment in a moderate portfolio and then later may shift to a high risk portfolio. This is because Regina is young and is new to investment. She is not experience enough to invest in high risk portfolio. When she gains knowledge about investments in her life then she can properly plan her investment in order to achieve maximum profit.

7 0
2 years ago
A manufacturing company has the following budgeted overhead costs: Indirect materials: $0.50 per unit; Utilities: $0.25 per unit
Darina [25.2K]

Answer:

Total overhead                       $

Indirect material ($0.5 x 200,000 units) = 100,000

Utilities ($0.25 x 200,000 units)             = 50,000

Supervisory salaries                                 = 60,000

Building rent                                              = 80,000

Total overhead                                             290,000

Overhead rate                = <u>Budgeted overhead</u>

                                           Budgeted direct labour hours

                                         = <u>$290,000</u>

                                              100,000 hours

                                         = $2.90 per direct labour hour

Explanation:

In this case, we need to obtain the total overhead, which is the total of indirect material, utilities, supervisory salaries and building rent.

Then, we will divide the total overhead by direct labour hours so as to determine the overhead rate.

8 0
2 years ago
On January 3, 2018, Roberts Company purchased 30% of the 100,000 shares of common stock of Thomas Corporation, paying $1,500,000
Helen [10]

Answer:

The gain/loss on the sale of the 15,000 shares is $20,000

Explanation:

The value of the investment as at the end of 2018 using the equity method is computed thus:

Note that 30% of 100,000 shares=30,000 shares

ending value =initial investment+share of profit-share of dividends

ending value =$1,500,000+($300,000*30%)-($100,000*30%)

ending value=$1560000

gain/(loss)=$800,000-($1560000 *15000/30000)

gain/(loss)=$20,000

6 0
1 year ago
Other questions:
  • Population momentum is primarily dependent on the number of individuals in that population who are:
    7·1 answer
  • "...there is quite as much trouble in the reformation of an old constitution as in the establishment of a new one, just as to un
    10·2 answers
  • Suppose that a monopolistically competitive restaurant is currently serving 260 meals per day (the output where MR = MC). At tha
    12·1 answer
  • Inventory records for Marvin Company revealed that following :a.Mar 1. Beginning Inventory 1,000 units $7.20b.Mar. 10 Purchase 6
    10·1 answer
  • Patrick purchased a used passenger automobile on June 1, 2018. He paid $19,000 for the automobile. During 2018, he uses the auto
    11·1 answer
  • Beckenworth had cost of goods sold of $9,421 million, ending inventory of $2,089 million, and average inventory of $1,965 millio
    14·1 answer
  • Zhou owns a nonrental business with two separate departments. Department A generates net income of $70,000, and Department B gen
    13·1 answer
  • Discuss what the following statement means: ‘It can take years for a buyer/seller partnership to begin delivering results.’ 2. D
    11·1 answer
  • Like a good economist, you calculated the opportunity cost of getting your college degree. Suppose that at your university, you
    12·1 answer
  • Dragonfly, publisher of children's books, has purchased White Rabbit, another publisher of children's books. Both companies' boo
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!