Answer:
a. Merina's captal is $160,000. Half would be $80,000.
Entry;
DR Merina, Capital ..................................................................$80,000
CR Wayne, Capital ....................................................................................$80,000
(To record purchase of half of Merina Capital)
b.
DR Cash......................................................................$180,000
CR Wayne, Capital.........................................................................$180,000
(To record Wayne investment)
<u>Working</u>
The current Capital amount is;
= 200,000 +160,000
= $360,000
If Wayne joins and adds to this such that he owns 1/3 then;
2/3x = 360,000
x = 360,000/2/3
x = $540,000
Wayne's share would be;
= 1/3 * 540,000
= $180,000
Answer:
$420,000
Explanation:
Calculation for Orleans’s net U.S. tax liability
Using this formula
Tax liability=Taxable income×U.S tax rate
Let plug in the formula
Tax liability=$2,000,000×21%
Tax liability=$420,000
Therefore Orleans’s net U.S. tax will be $420,000. The withholding tax amount of $8,000 was not included because it was already imposed on the dividend.
The percentage of American workers that were classified as employed in the industry that is automotive-related is only 20%. There were only 2 out 10 Americans who are working on this job. Automotive jobs cover auto dealerships, and manufacturing plants.
The answer for this question is. Sam had to mix equal parts of the two chemicals for the experiment. When we say equal, the same in number or amount. If equitably, dealing fairly or equitably with everyone. If equation, a complicated situation or issue. So the right answer is equal.
Answer:
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>
<em></em>
Explanation:
We are told that the property is an interior lot, so we'll only consider one of the width of his plot, since the sidewalk can only pass through the front or the back of his property.
The property measures 100' x 500' , that is 100 ft width by 500 ft length
The cost of the sidewalk is $40 per linear ft
The city will pick up 50% of the cost.
For a width of the lot, the cost per linear length will be
100 x $40 = $4000
The city covers 50% of this cost, leaving 50% of the cost to the homeowner.
The homeowner's cost will be 50% of $4000
= 0.5 x $4000 =<em> $2000 </em>
<em>The amount that he will be charged in a special assessment tax to cover his cost of the sidewalk Is $2000 </em>