Answer: The correct answer is "b. Debit $8, 780".
Explanation: The entry that should appear on november 15 for the remittance of the month's social security taxes is "Debit $8, 780"
Because the balance of $ 4390 in its Social Security tax payable account + the additional $ 4390 on its October 31 pay date = $ 8780.
Answer:
F. Debit Accounts Payable $50.
B. Credit Merchandise Inventory $50.
Explanation:
As the company uses perpetual Inventory System, the journal entry to record the purchase return will be -
Debit Accounts Payable $50
Credit Merchandise Inventory $50
As the purchase was on credit, cash would not be either debit or credit. As the Merchandise Inventory returned to the suppliers, inventory was decreased. Hence, inventory will not be debit. Accounts payable was reduced too. Therefore, accounts payable will not be credit. Purchase returns are used in the periodic inventory system.
1. How much interest would you pay on a loan of $1,230 for 15 months at 15 percent APR if the interest is 18.75 per $100?
The chart probably refers to interest per $100 of loan. So, the interest for a $1,230 loan would be (1230/100) * 18.75 = 230.625 ~ 230.63
So, the answer will be B $230.63.
2. Sherri borrowed $3,200 at 13 percent APR for 18 months. If she must pay 19.5 per $100, what is the total interest?
3,200 / 100 = 32 ... x 19.5 = 624
Principal x int rate x time = 3200 x .13 x 1.5 yr = 624 interest
So, the answer will be the A $624.
3. What is the total amount that Sherri (in question number 2) will repay?
The correct answer will be the $3,824.
Answer:
Accounting profit = $50
Economic profit = $10
Explanation:
Accounting profit = Revenue - Explicit cost
$60 - $10 = $50
Economic profit = Accounting profit - Opportunity cost
$50 - $40 = $10
I hope my answer helps you