Answer:
Cost of goods manufactured = $48,000
Explanation:
Cost of goods sold = Beginning inventory + Cost of goods manufactured - Cost of Ending inventory
In the given information, the cost of goods sold = $43,000
Beginning inventory = $16,000
Ending finished goods inventory = $21,000
Thus, putting value in equations we have:
$43,000 = $16,000 + cost of goods manufactured - $21,000
$43,000 + $21,000 - $16,000 = Cost of goods sold
$48,000 = Cost of goods manufactured.
Answer:
Answer is option b, i.e. inline search.
Explanation:
Inline search in a dashboard is different from the saved search. In inline we can directly embed the XML search reference instead of using SPL search. This is mostly helpful in using a time range picker while making a search on the dashboard.
Answer:
b. Rennie is not eligible for overtime under the new FLSA regulations because, as a professional worker, she is exempt from overtime regulations.
Explanation:
According to the Fair Labor Standards Act (FLSA) certain employees are exempt from overtime regulations:
- executives (top management and board of directors)
- professionals: Rennie falls under this category because she already graduated from law school.
- administrative
- computer
- external sales
Anyone that falls under any of these categories, is exempt from overtime pay and other FLSA regulations.
Answer:
Hie, the question you have provided is missing information relating to <em>Accumulated depreciation</em> or <em>book value of the furniture</em> as well as <em>profit</em> or <em>loss</em> on sale of furniture.
However, important principles are explained below :
The Furniture Disposal T - Account is used to calculate the cash received from the sale of furniture.
The Format of the Account is as follows :
Debits :
Record the Costs of the Furniture Sold. In this cases Cost is $75,900
Record the Profit on Sale of Furniture (if there was profit). The information is incomplete in this case.
Credits :
Record the Accumulated Depreciation on the Furniture. This figure is missing.
Record the Loss on Sale of Furniture (if there was a loss). The information is incomplete in this case.
The Balancing figure would be the Cash Received on sale of Furniture and to be recorded here.
Conclusion :
The Cash Received on Sale of Furniture is a Balancing figure of the Furniture Disposal T - Account.
Answer:
amount of the net source $15
Explanation:
![source\ of\ cash =[Cash+AR+Inventory]- [Amount\ Payable]](https://tex.z-dn.net/?f=source%5C%20of%5C%20cash%20%3D%5BCash%2BAR%2BInventory%5D-%20%5BAmount%5C%20Payable%5D)
cash = $183
received amount = $392
inventory =$714
payable amounts =$463
current assest = (183+392+714)-463=$826
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
cash = $167
received amount = $409
inventory =$682
payable amounts =$447
current liabilities =(167+682+409-447)=$811
Hence since current liabilities is more than current assests, therefore there will be loss of accounts
Hence source of cash= (826-811) = $15.