Answer:
1 $12.80
2 $16.10
3 $13.00
4 $9.20
5 $15.90
Explanation:
The unit value of inventory is to be valued the lower of cost price and net realizable value.
Cost is the original purchase price while the net realizable value is the estimated selling price less of costs to complete and costs to sell as computed in the attached file.
Answer:
$400
Explanation:
The computation of the corrected operating income is shown below:
= Sales revenue - costs of goods sold - SG&A Expense
= $1,600 - $800 - $400
= $400
The gross profit would be
= Sales revenue - costs of goods sold
And the operating income would be
= Gross profit - SG&A Expense
For computing the operating income, we deduct the costs of goods sold and the SG&A Expense from the sales revenue
Answer:
flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Explanation:
given data
sell = 100 canoes
average sales price = $600
sold = 65
total sales = 130
canoes at an average price = $595
actual sales = 120 canoes
to find out
flexible budget amount for canoe sales revenue for April
solution
we know here for flexible budget april sale unit are = 120
and selling price is $600
so that April sales will be here = 120 × 600
April sales = 72000
so flexible budget amount for canoe sales revenue for April is $72000
Answer:
b.$995,000
Explanation:
Jensen Company
Direct materials used $345,000
Direct labor incurred 250,000
Factory overhead incurred 400,000
Product cost $995,000
Therefore Jensen Company's product costs is $995,000
Direct materials used $345,000 + Direct labor incurred 250,000 +Factory overhead incurred 400,000 =$995,000
Answer:
Cost of common equity is 16.49%
Explanation:
The WACC of weighted average cost of capital is the cost of a firm's capital structure. The capital structure of the firm can comprise of the following components namely debt, preferred stock and common stock.
For a firm which has only debt and equity, the WACC is calculated as follows,
WACC = wD * rD * (1 - tax rate) + wE * rE
Where,
- w represents the weight of each component
- r represents the cost of each component
- we multiply the cost of debt (rD) by (1 - tax rate) to calculate the after tax cost of debt
Plugging in the values of the available components, we can calculate the cost of common equity to be,
0.1370 = 0.3 * 0.12 * (1 - 0.4) + 0.7 * rE
0.1370 = 0.0216 + 0.7 * rE
0.1370 - 0.0216 = 0.7 * rE
0.1154 / 0.7 = rE
rE = 0.164857 or 16.4857% rounded off to 16.49%