Answer:
c. 12.56%
Explanation:
Debt-to-value=D/(D+E) =0.4=> D=0.4D + 0.4E => 0.6D = 0.4E => D/E=4/6=2/3
According to M&M proposition II with taxes,
re=r0+(D/E)(r0-rd)(1-Tax rate)
. Where re= levered cost of equity(or cost of equity when the firm is levered)=.1492, r0 = unlevered cost of equity,Tax rate=34%=.34, rd=pretax cost of debt=7.2%=0.072,D/E=2/3
re = r0+(2/3) * (r0 - 0.072)*(1-.34)
=> 0.1492=r0(1+(2/3)*(1-.34)) -(2/3)*(.072)*(1-.34)
=> 0.1492 = r0(1+0.44) -0.03168
=> 0.1492 = 1.44*r0 -0.03168
r0 = (.1492+0.03168)/1.44
r0 =0.1256
r0 =12.56%
Thus, r0=unlevered cost of equity=12.56%
The best option to choose is the Chief Chef or the Executive Chef. This type of chef is the one who is in charge of <span>the decision-making. He is the leader of the kitchen brigade. </span>
Answer:
The answers are:
<u>January 10</u>
Cash $816,000
Common stock $510,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $306,000
<u>January 15</u>
Equipment $80,000
Common stock $50,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $30,000
<u>February 1</u>
Organizational expenses $3,000
Common stock $25,000
Contributed capital in excess
of par value, common stock $500
Explanation:
Contributed capital in excess of par value is the amount of money (or other assets) over the par value of stock (in this case $5 per common stock) that the company received form shareholders in exchange for stock.
Answer: Equal Opportunity and Responsibility.
Explanation: Every successful organization share in common: a common goal they target to achieve, proper coordination, and hierarchy of authority.
In most organizations authority is NOT equal and each individual has their key roles they perform to ensure success is achieved.
There is always a leader or a team of leaders and those following their lead.