Given that Lucky won $1000000 and has an option of receiving $50000 p.a for 30 years, the total amount received after 30 years in case he goes for option 2 will be:
amount=(yearly payment)+(number of years)
=(50000)×(30)
=$1,500,000
This implies that the second option is best choice. Given the information, we shall conclude that the best thing to do is to calculate the present value of the annuity payments.
The answer is D]
Answer:
D. 14.25
Explanation:
Data provided as per the question below:-
Marginal Propensity to Save = $87.00
Earnings per share = $6.10
The computation of price earning ratio is shown below-
Price earning ratio = Marginal Propensity to Save ÷ Earnings per share
= $87.00 ÷ $6.10
= 14.25
Therefore for computing, the we simply applied the above formula.
Answer:
a. Apple current ratio = Current asset / Current liabilities
= $128.78billion/ $101.27billion
= 1.27
b Apple Quick ratio = (Current asset - Inventory ) / Current liabilities
= ( $74.48billion + $17.58billion)/ $101.27billion
= $92.06billion/$101.27billion
= 0.91
c. Apple Cash ratio = cash and short-term investment / current liabilities
= $74.48billion / $101.27billion
= 0.77
d. By comparing the computed ratios of Apple and HPQ, it shows that Apple asset liquidity is better than that of HPQ. The current ratio of Apple is 1.27 as against 0.96 for HPQ. also in term of Quick ratio, Apple has 0.91 while HPQ has 0.54. The cash ratio of HPQ is 0.33 while Apple figure stood at 0.77
Explanation:
I believe the answer is: by informing readers of the education options being described
By putting the phrase "After high schools" , readers would know that the information that being put below the phrase would include the set of options/paths that can be done after graduation. In most career planning forms, it would contain information regarding college, scholarships, and the type of careers that can be taken with current high school diploma.
Answer:
PED = 0.67 inelastic demand
you should not lower the price of the book
Explanation:
the midpoint formula for calculating price elasticity of demand = {(Q2 - Q1) / [(Q2 + Q1) / 2]} / {(P2 - P1) / [(P2 + P1) / 2]}
PED = {(50 - 40) / [(50 + 40) / 2]} / {(25 - 35) / [(25 + 35) / 2]} = [10 / (90 / 2)] / [-10 / (60 / 2)] = (10 / 45) / (-10 / 30) = 0.222 / -0.333 = 0.67
the PED = 0.67 which means that the demand is inelastic
if you lower the price of the book, the increase in number of books sold will be proportionally lower than decrease in price, so you will lose money by doing that.