Answer:
Explanation:
In the given transaction, it would impact the income statement and the balance sheet in the increment manner
That means The income statement would increase by $96,000 as it reflect the wages expense in the debit side of the income statement
And, the balance sheet would increase by $96,000 as it reflect the wages payable in the credit side of the balance statement under the current liabilities side of the balance sheet
Answer:
D1 = $4.86
D2 = $5.25
D3 = $5.67
D4 = $6.12
D5 = $6.61
D6 = $6.85
Explanation:
Dividend paid by Indigo Ink Supply at year 0 = Do = $4.5
Growth rate for the first five years = 8%
Growth rate for the sixth year = 3.6%
The dividend paid out for the next six years are,
D1 = Do(1+ growth rate)
D1 = $4.5(1+8%) = $4.86
D2 = $4.86(1+8%) = $5.25
D3 = $5.25(1+8%) = $5.67
D4 = $5.67(1+8%) = $6.12
D5 = $6.12(1+8%) = $6.61
D6 = $6.61(1+3.6%) = $6.85
Nasaan ang teksto na hindi ko masasagot ang iyong katanungan nang wala ang teksto
Answer:
Market development strategy
Explanation:
It's a growth strategy that aims at identifying new customer for its existing product. As per this strategy, organizations develop products that cater to a new segment apart from its existing segment.
Market development strategy can be implemented through joint ventures, export licensing or direct investment. Here, Company wants to capture new market segment of fresh graduates. So, it is demonstrating market development strategy.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.