Answer:
D.neither short- nor long term investment
I believe the correct answer is job performance.
This is because all of those things mentioned above (how much time he spends with his team, his impact on the team, and how well he explains new things) are part of his performance, and based on the effects that this has, his performance will either be considered to be good or bad.
Answer:
journal entry are given below
Explanation:
given data
amount of interest = $150
solution
we know that as June 30 the interest earn company bank reconciliation is
$150
Therefore, it should be a cash debit and interest income should be deposited in the account as
journal entry are as June 30
Cash A/c $150 Dr.
To Interest revenue $150
record the interest revenue earned
Answer:
The answer is: Total DPMO of the overall process is = 4,733.33
Explanation:
To calculate the defects per million opportunities (DPMO) we use the following formula:
DPMO = (D/(U*O))*1,000,000
- Defects = D
- Unit = U
- Opportunity to have a defect = O
We are given the following data:
<u>Service A:</u> <u>Service B:</u>
D = 10 D = 17
U = 500 U = 1,000
O = 15 O = 5
DPMO Service A = [10 / (500 x 15)] x 1,000,000 = 1,333.33
DPMO Service B = [17 / (1,000 x 5)] x 1,000,000 = 3,400
Total DPMO = 4,733.33
Answer: Whether a particular cost is classified as direct or indirect does not depend on the cost object - <u>FALSE. BECAUSE "A particular cost may be direct or indirect, depending on the cost object".</u>
A direct cost is one that can be easily traced to the particular cost object -<u>TRUE.</u>
The factory manager’s salary would be classified as an indirect cost of producing one unit of product.<u> - TRUE.</u>
A particular cost may be direct or indirect, depending on the cost object. <u>- TRUE.</u>